Obrusy na stół nie tylko od święta

Obrus to tkanina, która używana jest do przykrycia stołów i ław. Zwykle pełni dwie funkcje – ochronną oraz dekoracyjną. Obrusy na stół wykonane są z różnych tkanin:

– bawełnianych,

– lnianych,

– jedwabnych,

– sztucznych (plamoodpornych, łatwych do ścierania).

Dawniejsze obrusy kojarzą nam się z bielą, obecnie jednak coraz więcej kolorów i wzorów króluje na naszych stołach. Wybór barw i motywów jakie zawierają przykrycia stołów są ogromne. Obrusy mogą posiadać kolorowe nadruki i wymyślne hafty oraz gipiury, a nawet fikuśnie zwisające frędzelki – wszystko zależy od upodobań i możliwości. Są też o różnych kształtach: owalnych, prostokątnych, kwadratowych i okrągłych. Wielu producentów oferuje szycie obrusów na stół na miarę.

Obrusy na stół do salonu mają pełnić główną rolę domowego ogniska – to tu spotykamy się z rodziną i znajomymi, jest to zatem wizytówka pokoju gościnnego. Przy wyborze nakrycia stołu do salonu warto kierować się ogólnym stylem, w jakim urządzono dom np. rustykalny czy glamour. Obrusy nowoczesne nie boją się krzykliwych kolorów i ciekawych wzorów, wymyślnych kształtów. Świetnie prezentują się także na stołach w jadalni, gdzie z nakładkami i bieżnikami stanowią idealne połączenie i zgraną całość. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem do tego typu pomieszczeń są obrusy plamoodporne czyli posiadające specjalną powłokę zabezpieczającą przed szybkim wchłanianiem zabrudzeń.

Sprzedawcy jednogłośnie twierdzą, że na święta i specjalne okazje dalej najczęściej wybieramy jasne obrusy: białe, ecru, kremowe. Zachowanie tych motywów pokazuje zatem przywiązanie do tradycji i potwierdza jak ważne miejsce w naszym domu odgrywa stół. Jest przecież symbolem zgromadzenia rodzinnego i wspólnoty.

Coraz więcej sklepów internetowych prowadzi sprzedaż nowoczesnych obrusów. Klient wyszukać w nich może nakrycia w oparciu o wiele parametrów, m.in. wysokość i długość tkaniny, jej szerokość, materiał, kolorystyka, skład surowcowy, wykończenie, motyw i deseń. Ogromną wygodę stanowi również możliwość zamówienia u producenta obrusu na stół o konkretnych wymiarach i szczególnych wymaganiach.

obrusy eleganckie

Nowoczesne nakrycia chronią meble przed zniszczeniem, zadrapaniem, działaniem promieni słonecznych i innymi czynnikami zewnętrznymi. Pełnią jednocześnie rolę dekoracyjną, gdyż jest to bardzo istotny element wystroju wnętrza świadczący o stylu i dobrym guście gospodarza domu. Nowoczesny obrus to przykład połączenia funkcjonalności z elegancją.

Przy doborze obrusu należy kierować się przede wszystkim wymiarami stołu. Warto przemyśleć kwestię zwisu nakrycia, gdyż zbyt krótki będzie się zwijał i wydawał niezbyt elegancki, natomiast zbyt długi może przeszkadzać osobom siedzącym po bokach. Skład surowcowy materiał, z którego uszyty został obrus również ma ogromne znaczenie w dalszym użytkowaniu oraz praniu.

Nowoczesne obrusy do salonu dają ogromne pole do popisu, gdyż wydawać by się mogło tak mało znaczący element, potrafi zmienić cały design pomieszczenia, ocieplić wnętrze swoją barwą lub uatrakcyjnić pokój.

Źródło http://i-firany.pl/obrusy-na-stol-nowoczesne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here