Normy dotyczące śrub

Wyróżniamy różne normy odnośnie śrub. Dużo osób chętnie z nich korzysta. Zakup elementów łączących czy regulujących maszyny – które spełniają określone normy – to bowiem gwarancja odpowiedniej jakości. Jakie są najważniejsze normy? Co trzeba o nich koniecznie wiedzieć? Jak w praktyce zastosować tabelę konwersji pomiędzy normami ISO/DIN/PN?

Co warto wiedzieć o normach ISO/DIN/PN?

Należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych faktów. Najbardziej uniwersalne są bez cienia wątpliwości normy ISO (zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną). O ich powadze chyba najlepiej świadczy fakt, że w tym momencie ta instytucja ma ponad 160 państw członkowskich – oczywiście, jest to także Polska. Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie unifikacji norm obowiązujących w różnych krajach, umożliwienie międzynarodowej wymiany dóbr czy usług, a także zapobieganie powstawaniu barier technicznych. Trzeba podkreślić, że mamy także swoje rodzime normy – ich skrót to PN. Obowiązują one tylko na terenie naszego kraju. Za ich zatwierdzanie odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. W Polsce obowiązują także normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny działa na rynku ponad 100 lat. Stowarzyszenie – posiadające siedzibę w Berlinie – odpowiada za organizowanie, opracowywanie i publikowanie norm, kontrolę jakości wyrobów czy prace naukowo-badawcze.

Jak w praktyce zastosować tabelę konwersji norm?

Co zrobić, aby szybko poznać najważniejsze oznaczenia – na przykład dotyczące śrub drobnozwojnych sześciokątnych z pełnym gwintem? Te elementy są często stosowane. Duża odporność na korozję, żarowytrzymałość, łatwa obróbka czy elegancki wygląd – to cechy rozpoznawcze takich śrub. Znajdują one zastosowanie między innymi w mechanice samochodowej czy w trakcie budowy maszyn. Znacie ich oznaczenie ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny? W takim razie musicie wpisać do tabeli DIN 961, aby dowiedzieć się, że mają one również normę ISO 8676. Ta czynność jest naprawdę bardzo prosta do przeprowadzenia. Kto korzysta z tabeli konwersji? Na przykład są to osoby, które kupują lub sprzedają elementy łączące tego typu. Dzięki temu nie ma możliwości, że ktoś na przykład z innego kraju nie zrozumie, co dokładnie stanowi przedmiot zamówienia. Właśnie po to powstały między innymi najbardziej uniwersalne normy ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna dba bowiem o to, aby pomiędzy różnymi państwami nie powstawały żadne bariery w aspekcie technicznym.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here