Elektrolity, to substancje, które w naszym organizmie odpowiadają za wiele ważnych rzeczy:
– gospodarka wodno-elektrolitowa na odpowiednim poziomie,
– prawidłowa praca mięśni (skurczanie i rozkurczanie). Dzięki odpowiedniej ilości elektrolitów nasze serce może pompować krew i dostarczać tlen do wszystkich komórek w naszym ciele,
– odpowiednie nawodnienie organizmu, co wpływa na ogólne pojęcie zdrowia i dobrego samopoczucia,
– prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Elektrolity przez to, że mają elektryczne właściwości, potrafią przewodzić impulsy nerwowe, które zarządzają właśnie układem nerwowym i mózgiem.
Niedobór elektrolitów powoduje, że czujemy się senni, apatyczni, słabi, nie mamy motywacji. Dlatego tak ważne jest, by dbać o ich prawidłowy poziom. Ich niedobór jest jednym z rodzajów odwodnienia organizmu (hipotonicznego, kiedy to tracimy więcej elektrolitów w stosunku do utraty wody). Odwodnienie organizmu jest ściśle powiązane z elektrolitami, ponieważ tracimy je w ten sam sposób, w który tracimy wodę i tak samo, jak wodę powinniśmy je uzupełniać.
Biegunka u dziecka – jak postępować?
Najważniejszym, by uniknąć odwodnienia, jest pamiętanie o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Zalecana ich ilość, to 2-3 litry, czyli 8 szklanek wody codziennie. Mało kto z nas tego przestrzega, a jest to szczególnie ważne, jeśli poza zwykłym rytmem dnia uprawiamy regularny sport, pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu, męczyła nas biegunka, wymioty lub gorączka. Wtedy ilość płynów należy zwiększyć.
Pamiętajmy również o osobach, które nie zawsze są w stanie zadbać o siebie odpowiednio – dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. W okresie letnim szczególnie zadbajmy o swój i ich komfort. Upały sprzyjają odwodnieniu. W czasie upalnego dnia możemy stracić nawet 10 litrów wody! Latem uzupełnianie płynów jest łatwiejsze, ponieważ z założenia męczy nas pragnienie, więc wypijamy więcej, a dodatkowo zjadamy więcej owoców, które również są bogatym źródłem uzupełniania płynów.