nić dentystyczna - jest skuteczna?

Nić dentystyczna służy do codziennej higieny jamy ustnej. Jej głównym zadaniem jest dotarcie w miejsca, w które nie są w stanie sięgnąć szczoteczka i pasta. Dzięki codziennemu używaniu nici dentystycznej, skutecznie pozbędziemy się resztek pożywienia i unikniemy próchnicy.

Czym jest nić dentystyczna?

Nić dentystyczna na pierwszy rzut oka, przypomina zwykłą nić krawiecką, jednak jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Też taka nić dentystyczna jest wykonana ze specjalnego materiału, jakim są splecione włókna nylonowe.

Nici dentystyczne służą do usuwania resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych oraz płytki nazębnej. Stosowanie nici dentystycznej to obowiązkowy krok w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Gdy unikamy nitkowania zębów, dochodzi do przebarwień w miejscach stycznych. A w konsekwencji mogą pojawić się ubytki lub zapalenie przyzębia (paradontozy). Paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.

Jakie są rodzaje nici dentystycznych?

Rodzajów nici dentystycznych jest wiele. Każdy z nich jest dopasowany do różnych potrzeb.

Nić nylonowa, jest najczęściej wybieranym rodzajem. Jej zaletą jest to, że idealnie sprawdza się w czyszczeniu niewielkich przestrzeni międzyzębowych.

Nić woskowana, jak nazwa wskazuje, ten typ nici pokryty jest warstwą wosku, która z kolei ułatwia wprowadzenie nici w miejsca trudno dostępne. Polecana jest przy stłoczonych zębach. Dzięki woskowi, którym jest pokryta, nitka nie strzępi się.

Nici dentystyczne - czy trzeba je stosować?

Nić wybielająca, taka nić dodatkowo nasączona jest substancjami, które pomagają usuwać osad nazębny, dzięki temu nie tworzą się przebarwienia.

Nić antybakteryjna, tak jak w przypadku nici wybielającej, nasączona jest specjalną substancją, która ogranicza rozmnażanie się bakterii.

Nić pęczniejąca, jej grubość jest większa od standardowych nici. W jamie ustnej pod wpływem śliny, pęcznieje. Wtedy jej w stanie dokładnie wyczyścić nawet spore przestrzenie, które znajdują się między zębami.

Nić z fluorem, służy do profilaktyki zębów zagrożonych próchnicą i parodontozą.

Przeczytaj też: KOŃCÓWKI DO SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here