Najwyższa jakoś druku

Jakość wydruku zależy nie tylko od możliwości technicznych drukarki, ale również od tuszu lub toneru. Jeśli więc nagle zauważysz, że jakość wydruku odbiega od tego, do czego byłeś przyzwyczajony, zamiast od razu oddawać drukarkę do serwisu, sprawdź, czy to przypadkiem nie kwestia tuszu (a raczej jego braku).

Tusze

Tusze do drukarek są stosowane są do drukarek atramentowych. Wymiana kartridżów z tuszami powinna być regularną czynnością, by uniknąć spadku jakości druku. Tusze występują zarówno w kolorze czarnym, jak i kolorowe. Mogą znajdować się w jednym lub osobnych kartridżach. Najlepsze są, oczywiście, tusze oryginalne, dedykowane do danego modelu drukarki. Jednak ze względu na cenę często stosuje się kompatybilne zamienniki, pozwalające uzyskać podobną do oryginalnego jakość wydruku. Zamiennik posiada taką samą obudowę, co oryginał, dlatego z łatwością można go dopasować do danego modelu drukarki. Wysoka cena tuszu oryginalnego wynika m.in. z całego procesu jego przygotowania, w tym licznych, czasochłonnych i kosztownych badań oraz testów laboratoryjnych. Same składniki tuszu oryginalnego i zamiennika często są takie same. Zamienniki jednak mogą cechować się mniejszą trwałością tuszu, ale nie jest to bynajmniej regułą. Dlatego na użytek prywatny przy większej ilości drukowania lepiej sprawdzają się tańsze i łatwo dostępne zamienniki. Większość zamienników cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, dlatego nie należy zbyt podejrzliwie patrzyć na jego niską cenę – choć czasem może to być 10, 20, a nawet 50% od ceny oryginału. 

Warto pamiętać, że zamienniki można stosować również do urządzeń w biurach, co pozwoli zmniejszyć wydatki na tusz. Jeśli jednak zależy nam na pewności i gwarancji wysokiej jakości wydruku, należy pozostać przy tuszach oryginalnych.  Sprawdzą się one również przy niewielkiej ilości druku. Zdecydowanie nie należy stosować zamienników, gdy drukarka i tusz objęte są ochroną gwarancyjną. 

Ze względu na dużą popularność urządzeń hp na rynku dostępne są różne tusze do drukarek hp. Na co jednak zwrócić uwagę przed zakupem tuszu? Przede wszystkim należy sprawdzić model drukarki i kartridża – wystarczy zerknąć na oznaczenia dotychczas używanych tuszy. Później należy się zdecydować na wielkość kartridża – dostępne są zwykłe oraz w rozmiarze XL (bardziej opłacalne). Wersja kolorowa tuszu będzie droższa niż tradycyjny tusz czarny. Podobnie jak i do innych urządzeń, również do drukarek hp można znaleźć na rynku sporo zamienników tuszów. Takie produkty alternatywne najczęściej mają większą ilość środka barwiącego w kasecie. Pozwala to na zwiększenie wydajności przy zachowaniu mniejszych kosztów tuszu. Ciekawostką mogą być także tusze regenerowane – uważane są za tusze ekologiczne. Pusty pojemnik po tuszu oryginalnym jest czyszczony, a później ponownie napełniany płynem. W taki sposób powstaje produkt o niższej cenie, w pełni jednak spełniający swoją funkcję, a przy tym bez produkowania nowych odpadów. 

Czasami może się zdarzyć, iż zamiennik oryginalnego tuszu nie będzie kompatybilny z wersją oprogramowania sterowników drukarki. Historia zna takie przypadki, gdy po zamontowaniu zamiennika zamiast rozpoczęcia drukowania pojawiał się komunikat, iż „drukarka nie widzi tuszu”. Miało to zmusić klientów do zakupu tuszu oryginalnego. Wystarczyło jednak wyłączyć opcję automatycznego pobierania aktualizacji, by drukarka zadziałała z tuszem zamiennym. Wszak zamienniki na ogół nie odstają jakością od tuszów oryginalnych.

Zakupów najlepiej dokonać online – w sklepie RTV Euro AGD z pewnością uda się znaleźć pasujący model.

Tonery

O ile do drukarek atramentowych stosuje się tusze w postaci płynnej, o tyle w drukarkach laserowych zamiast tuszu używa się tonerów. To specjalny proszek przeznaczony właśnie do tego typu drukarek. Umieszczony jest w kartridżu, który następnie podczas drukowania przekształcany jest w tekst lub grafikę na arkuszu papieru. Należy pamiętać, iż na ogół do wybranego modelu drukarki laserowej pasuje jeden dedykowany typ kasety, choć zdarzają się też przypadki, iż jeden typ kasety może być kompatybilny z kilkoma urządzeniami. Każdy z tonerów posiada swoje oznaczenie i przed zakupem należy je koniecznie sprawdzić. Dane te dostępne są w instrukcji obsługi drukarki lub na stronie producenta. Warto też sprawdzić wydajność tonera, czyli ilość wydrukowanych stron przy 5-procentowym pokryciu strony A4. Będzie ona powiązana z wielkością zarówno drukarki, jak i kasety. Wydajność niewielkiej drukarki domowej będzie proporcjonalnie mniejsza do podobnej np. w zakładzie pracy, z nastawieniem na dużą ilość drukowanego materiału.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na ceny tonerów jeszcze przed zakupem drukarki. Jeśli planujemy dużą ilość wydruków, ale niespecjalnie zależy nam na jakości, to właśnie cena tonerów powinna być istotnym czynnikiem decydującym o zakupie. W takim przypadku można też rozważyć zakup zamienników albo tonerów regenerowanych, znacznie tańszych od oryginalnych, a – podobnie jak wśród tuszów – nie ustępujących im jakością.  Należy kierować się dobrą i znaną marką zamiennika, pochodzącą ze sprawdzonego źródła. Kiepski toner może doprowadzić do szybszego zanieczyszczenia elementów drukarki, a tym samym nawet do jej awarii. Jeśli więc drukarka jest na gwarancji, należy stosować tylko oryginalne tonery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here