Zdawałoby się, że im droższy sprzęt, tym łatwiejsza naprawa i mniejsze ryzyko usterki. Jeśli chodzi o kosiarki, jest odwrotnie, bo to kosiarki spalinowe najtrudniej naprawić. Odpowiednie czyszczenie i konserwacja kosiarki minimalizuje ryzyko pojawienie się problemów niezależnie od rodzaju urządzenia.

Co się może popsuć w kosiarce bębnowej?

Jeśli nie chcesz zajmować się naprawami i masz niewielki ogród, najlepsza będzie dla Ciebie kosiarka bębnowa. Nie ma w niej skomplikowanego mechanizmu, który mógłby zawieźć. Jedynym elementem kosiarki, który wymaga konserwacji, są ostrza. Czyszczenie i konserwację kosiarki bębnowej możesz przeprowadzić sam, choć czasem zdarza się, że po takiej operacji kosiarka zaczyna rwać źdźbła trawy, przez co ich końce żółkną, a trawnik mniej równomiernie rośnie.

Naprawę warto zlecić w zakładzie. Uwaga – przy starszych, używanych modelach kosiarek trzeba się liczyć z tym, że nikt w okolicy nie będzie w stanie się jej podjąć, a części trzeba będzie szukać na własną rękę.

Czyszczenie i konserwacja kosiarki elektrycznej

Majsterkowicze bez trudu poradzą sobie z naprawą kosiarki elektrycznej. Usterki często udaje się wyeliminować poprzez odpowiednie naoliwienie mechanizmu. Wymiana elementów takich, jak kondensator, łożysko czy wirnik nie powinna sprawiać problemu komuś, kto już wcześniej zajmował się naprawą innych maszyn z napędem elektrycznym.

Najtrudniej w domu naprawić kosiarkę spalinową. Podobnie jak samochód czy motor, czasem trzeba ją oddać do specjalistycznego warsztatu. Najczęstszą usterką jest urwanie linki do kosiarki i akurat ten problem można łatwo naprawić samemu. W sklepach bez problemu kupisz nową linkę, a jej montaż nie wymaga dużej wprawy.

Inny popularny problem, który można rozwiązać samemu, to obluzowane śruby – wystarczy je dokręcić. W każdej kosiarce łatwo usuniesz trawę czy kurz z silnika i wewnętrznych części mechanizmu za pomocą suchej ścierki. Możesz też użyć sprężonego powietrza, którym zwykle czyści się delikatne elementy wewnętrzne komputerów. Znacznie ułatwia ono czyszczenie i konserwację kosiarki. W marketach ogrodniczych możesz też znaleźć preparaty przeznaczone do konserwowania poszczególnych rodzajów kosiarek.

Kosiarka spalinowa – czyszczenie i konserwacja

Problemy z działaniem urządzeń elektrycznych i spalinowych często pojawiają się nie z powodu nadmiernej eksploatacji, ale niewłaściwego czyszczenia i konserwacji kosiarki. Najczęstszy błąd to mycie urządzenia pod silnym strumieniem wody lub wykorzystywanie do tego niefachowych detergentów, a przez to zalanie lub uszkodzenie mechanizmu. Kosiarkę elektryczną przecieramy tylko po odłączeniu od prądu wilgotną ściereczką, a spalinową można myć wodą z węża ogrodowego po zdjęciu fajki ze świecy zapłonowej. Przeczytaj: Czyszczenie i konserwacja kosiarki krok po kroku, czyli jak za pomocą odpowiedniej pielęgnacji sprawić, by kosiarka spalinowa zużywała nawet o 30 proc. mniej paliwa, a elektryczna służyła dłużej.

Pamiętaj, że w dom najtrudniej konserwować właśnie kosiarki spalinowe. Choćby ostrzenie noży czy czyszczenie filtra warto zlecić w specjalistycznym salonie napraw, by nie uszkodzić maszyny. Poza tym niefachowo naostrzone noże mogą wyrywać trawę zamiast ją trymować, przez co ogródek będzie się gorzej prezentował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here