Przedwczesny wytrysk jest dolegliwością, która dotyczy mężczyzn szczytujących przed lub na krótko po rozpoczęciu penetracji. Przypadłość dotyczy sporego odsetka panów, przyczyniając się do zaniżenia samooceny, a nawet problemów w związku. Medycyna poza środkami farmakologicznymi proponuje również kilka innych sposobów na opóźnienie wytrysku.
Przedwczesny wytrysk – kogo dotyczy?
Szacuje się, że około 20-30% męskiej populacji zmaga się z przedwczesnym lub niekontrolowanym wytryskiem. Przedwczesna ejakulacja dotyczy mężczyzn, którzy szczytują zbyt wcześnie – czas penetracji poniżej 2 minut. Znacznie cięższe stadium przypadłości dotyczy osób z niekontrolowanym wytryskiem – czyli występującym już podczas gry wstępnej – jeszcze przed rozpoczęciem penetracji.
Przyczyny przedwczesnego wytrysku
Przyczyny tej dolegliwości są złożone – zdarza się, że czynników powodujących przedwczesny wytrysk jest kilka. Na powstawanie problemu mogą wpływać: problemy psychologiczne i emocjonalne, częsta zmiana partnerki, niewłaściwe wyobrażenia dotyczące seksualności, lęk przed kolejnym zbyt szybkim finiszem.
Samodzielne zlokalizowanie przyczyny może być mozolne, a nawet kompletnie nieskuteczne. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wizyta u specjalisty. Po znalezieniu źródła problemu, lekarz zaproponuje właściwą ścieżkę leczenia. Skuteczność pomocy lekarskiej wymaga szczerego dialogu – aby rozpoznać przyczynę lekarz będzie musiał dokładnie poznać Twoja historię seksualną.
Sposoby na opóźnienie wytrysku
Przedwczesny wytrysk może skutecznie odbierać radość z błogich chwil. Pierwszym krokiem powinna być otwarta rozmowa z partnerką – wsparcie drugiej połówki z pewnością Ci pomoże. Skuteczność leczenia przedwczesnego wytrysku jest na wysokim poziomie. Najgorszym wyjściem jest pozostawienie problemu samego sobie. Nie licz, że bez Twojej ingerencji problem sam zniknie.
Ćwiczenie uciskowe
Ćwiczenie polega na uciskaniu miejsca tuż pod żołędzią penisa, w momencie intensywnego pobudzenia seksualnego. Kiedy poziom podniecenia opadnie kontynuuje się stosunek, powtarzając ucisk minimum kilka razy.
Z początku możesz miewać problem z wyczuciem odpowiedniego momentu, wraz z praktyką będziesz w stanie kontrolować wytrysk za pomocą ucisku. Metoda cechuje się wysoką skutecznością na poziomie 60-90%. Niestety wymaga ona czasu oraz praktyki. Ucisk możesz wykonywać sam lub może to zrobić Twoja partnerka.
Preparaty opóźniające wytrysk
Do grona środków opóźniających wytrysk zaliczają się tabletki, kremy, spreje, prezerwatywy oraz chusteczki. W ich składzie znajdziemy substancje zmniejszające intensywność bodźców seksualnych, przekładając się wydłużenie czasu trwania stosunku.
Preparaty można podzielić na dwie grupy – pierwsza z nich to tabletki bez recepty. Zawierają składniki wpływające na poziom neuroprzekaźników w mózgu, które natomiast regulują poziom serotoniny i dopaminy. Utrzymanie stanu równowagi między tymi dwoma hormonami pozwala na zwiększenie kontroli nad wytryskiem. Porównanie sprawdzonych tabletek bez recepty znajdziesz na: https://vitalmedica.pl/tabletki-na-opoznienie-wytrysku. Środki cieszą się popularnością ze względu na skuteczność, a co ważniejsze możliwość dyskretnego i łatwego stosowania. Niestety suplementy nie działają doraźnie. Pierwsze efekty można zauważyć po około 2 tygodniach regularnego stosowania.
Grupa druga składa się natomiast ze środków znieczulających miejscowo. Zaliczają się do nich: żele, kremy, spreje, chusteczki oraz prezerwatywy przedłużające stosunek. Produkty te zawierają substancję, która wskutek bezpośredniego kontaktu z członkiem działa znieczulająco. Wadą tych preparatów jest znaczenie zmniejszenie przyjemności z aktywności seksualnej. Często powodują również nadmierne znieczulenie, osłabiając erekcją lub powodując niemożność osiągnięcia orgazmu.
Farmaceutyki
W przypadku najpoważniejszych stanów przedczesnego wytrysku można rozważyć leczenie farmakologiczne. Celem leczenia wykorzystuje się leki z grupy SSRI – leki wychwytu zwrotnego serotoniny. Niestety o ile stosowanie leków na receptę jest skuteczne, to również wiążą się z pewnymi skutkami ubocznymi. Podczas leczenia można zauważyć osłabienie wzwodu – dlatego o ile nie ma przeciwskazań, lekarz może zadecydować o włączeniu do leczenia środków na zaburzenia erekcji.
Ze względu na ryzyko działań nieporządanych warto w pierwszej kolejności spróbować wcześniej opisanych metod. Należy również dodać, że leki z grupy SSRI to środki do leczenia depresji. Podczas ich stosowania, zauważono dodatkowe korzyści u mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem, co spowodowało wdrożenie tych leków do farmakologicznego opóźniania ejakulacji.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Przedwczesny wytrysk to intymny tematem, o którym mężczyźni nie są skorzy rozmawiać. Powinieneś jednak wiedzieć, że z pomocą specjalisty, możesz znacznie szybciej i skutecznie przedłużyć stosunek. Próby leczenia należy podjąć w przypadku:
- rutynowego braku kontroli nad wytryskiem lub wytrysku w krótki czasie od rozpoczęcia stymulacji waginalnej,
- uczucia frustracji i niespełniania się w roli kochanka,
- niechęci do odbywania stosunku seksualnego ze względu na przedwczesny wytrysk.
W zależności od nasilenia problemu leczenie może trwać kilka tygodni bądź kilka miesięcy. Zdarza się, że po pewnym czasie problem powraca. W takim przypadku należy ponownie rozpocząć leczenie.