Matura z chemii to jeden z najtrudniejszych egzaminów wieńczących naukę w liceum i technikum. Wymaga od maturzysty nie tylko pojęcia trudnych zagadnień i skomplikowanych wzorów, ale również umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce. Obszerny zakres materiału oraz często ograniczona liczba godzin lekcyjnych z chemii w szkole, z pewnością nie ułatwiają zadania maturzystom. Głównie przez to wielu z nich porzuca marzenia o studiach medycznych lub w kierunkach inżynierskich i decyduje się na zdawanie matury z teoretycznie łatwiejszych przedmiotów – takich jak na przykład geografia.
Ale czy to rozsądne wyjście? Dla ambitnych osób – zdecydowanie nie! Pozostaje zatem pytanie, jak dobrze przygotować się do matury z chemii? Poniżej znajdziesz na to odpowiedź. Zapraszamy do lektury!
Matury z chemii z poprzednich lat
Stare polskie powiedzenie głosi, iż „należy uczyć się na błędach innych”. Warto tę maksymę zastosować również w kontekście matury z chemii. W tym celu warto przejrzeć arkusze maturalne z chemii z poprzednich lat. W ten sposób jest możliwość zapoznania się z pytaniami oraz odpowiedziami na nie i tym samym uzyskania informacji:
- jak wygląda arkusz maturalny z chemii,
- jaki zakres materiału trzeba opanować, aby móc z czystym sumieniem przystąpić do matury,
- w jaki sposób formułowane są zadania maturalne,
- za co można uzyskać daną ilość punktów.
Samodzielnie rozwiązywanie zadań maturalnych z poprzednich lat, a następnie sprawdzenie poprawnych odpowiedzi to jeden z najprostszych, najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych sposobów przygotowania do matury. Oczywiście przy założeniu, że przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań maturalnych posiada się co najmniej podstawową wiedzę z chemii.
Zadania maturalne z chemii
Świetnym sposobem jest również poszerzenie rozwiązywania zadań z chemii z poprzednich edycji matur również o zadania dotychczas niepublikowane na maturze. Sporą ich liczbę można znaleźć między innymi na platformie edukacyjnej DawidUczy.pl oraz innych specjalistycznych serwisach poświęconych przygotowaniu do matury z chemii.
Korepetycje z chemii
Z racji wysokiego poziomu trudności materiału koniecznego do zapamiętania do matury, niekiedy może wystąpić konieczność skorzystania ze wsparcia korepetytora. W mniejszych miejscowościach oraz na wsiach, może być to poważny problem, często nie do pokonania. W większych miastach, dostępność korepetytorów jest zdecydowanie wyższa, podobnie jak i cennik świadczonych przez nich usług.
Kursy maturalne z chemii
Dobrym rozwiązaniem, które ostatnio bardzo zyskuje na popularności, są kursy maturalne. Kurs maturalny z chemii może odbywać się zarówno w wersji tradycyjnej – na żywo, jak i w wersji online. Kurs internetowy z chemii zdaje się być najlepszym pomysłem na naukę do matury z chemii, zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa i możliwości zakażenia się od innego uczestnika kursu stacjonarnego.
Między innymi na wspomnianej wyżej platformie edukacyjnej pn. „Dawid Uczy” można skorzystać z oferty kursów online. Zajęcia podzielone są na moduły, w skład których każdorazowo wchodzi lekcja teoretyczna która trwa od godziny do dwóch godzin (w zależności od ilości omawianego materiału) oraz lekcja praktyczna obejmująca prezentację do pobrania w panelu kursanta wraz z dołączonymi do niej zadaniami i odpowiedziami.
Nauka do matury z chemii poprzez Internet ma sporo zalet. Poza oczywistymi, takimi jak bezpieczeństwo oraz możliwość nauki z dowolnego miejsca na Ziemi i urządzenia podłączonego do Internetu, pozwala również na powrót do poprzednich lekcji i powtórkę materiału. To niestety nie jest możliwe podczas stacjonarnych kursów maturalnych.
Platforma dla maturzystów DawidUczy.pl dodatkowo umożliwia bezpośredni kontakt online z korepetytorem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań u kursanta związanych z omawianym tematem, ten ma możliwość napisania maila lub skorzystania z czatu i zadania pytania. Korepetytor niezwłocznie odpowiada na zadane pytanie, wyjaśniając innymi słowami omawiany temat.