Wszyscy, którzy zdecydują się na oszczędzanie w banku, mają do wyboru szereg lokat o różnych parametrach. Jedną z ciekawszych propozycji stanowią depozyty krótkoterminowe, czyli trwające co najwyżej 3 miesiące. Niektóre banki oferują nawet tzw. lokaty overnight, czyli jednodniowe. Mogą one stanowić wartościowy element przemyślanej strategii finansowej, ale wiąże się z nimi również szereg niedogodności. Na co powinno się zwrócić uwagę rozważając takie rozwiązanie?

Lokaty krótkoterminowe charakteryzują się niższym oprocentowaniem, niż depozyty o dłuższym okresie ich trwania. W sytuacji, gdy gotówka pozostaje wolna tylko przez krótki czas, warto z nich skorzystać i pozwolić kapitałowi, aby nieustannie pracował dla właściciela. Niemniej jednak, jeśli wiadomo, że pieniądze nie zostaną wykorzystane przez dłuższy czas, lepiej od razu wpłacić je na długoterminową lokatę, aby więcej na niej zyskać. Niskie oprocentowanie stanie się mniej istotne w sytuacji, gdy na rynku dominują bardzo niskie stopy procentowe, gdyż wtedy lokaty o krótszym okresie trwania pozwolą inwestorowi od razu skorzystać z ich ewentualnego wzrostu.

Lokaty krótkoterminowe często wykorzystywane są do pomnażania pieniędzy znajdujących się na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym inwestora. Taka strategia zarządzania finansami może na dłuższą metę przynieść spore zyski, zwłaszcza gdy uwzględnimy potęgę procentu składanego. Niemniej jednak, wymaga ona sporo czasu i zaangażowania, gdyż trzeba przewidywać daty bieżących wydatków i regularnie odnawiać lokaty. Klienci, którzy korzystają z konta internetowego, mogą po prostu poświęcić co wieczór parę minut na obsługę swoich finansów. Ci, ktorzy korzystają wyłącznie z usług stacjonarnych placówek bankowych, powinni raczej zdecydować się na inne formy lokowania pieniędzy, np. na konto oszczędnościowe.

O ile większość banków oferuje lokaty dwumiesięczne lub kwartalne, o tyle depozyty overnight, tygodniowe lub miesięczne wciąż rzadko spotyka się na rynku finansowym. Oszczędzający zainteresowani takim obracaniem pieniędzmi powinni więc zapoznać się dokładnie z ofertą banków, aby znaleźć odpowiednią dla siebie propozycję. Warto poszukać dla siebie banku, który pozwoli na zakładanie lokat przez internet na określoną przez klienta ilość dni. Można przy tym skorzystać z rankingu lokat, który pozwoli oszczędzić czas poświęcony na wertowanie kolejnych ofert. Trzeba tylko zwrócić przy tym uwagę na koszt prowadzenia konta online i wykonywania przelewów, tak aby opłaty bankowe nie pożarły z nawiązką niewielkich kwot zaoszczędzonych dzięki strategii lokowania pieniędzy na krótkie okresy.

Lokaty krótkoterminowe są nisko oprocentowane, a przy tym wymagają sporo planowania i zarządzania przy częstym posługiwaniu się tą formą gospodarowania finansami. W związku z tym sprawdzają się najlepiej u posiadaczy zdalnie zarządzanych kont internetowych. Ponieważ niewiele banków oferuje najkrótsze depozyty, znalezienie odpowiedniej oferty dopasowanej do potrzeb danego użytkownika kosztuje nieco wysiłku. Podczas poszukiwania odpowiedniej propozycji oszczędnościowej warto zwrócić uwagi na banki, które oferują lokaty o czasie trwania dowolnie ustalanym przez użytkownika. Mimo pewnych niedogodności, te ciekawe lokaty pozwalają na pomnażanie oszczędności w sytuacji, gdy pieniądze przepływają przez konto rozliczeniowe użytkownika spędzając na nim niewiele czasu.

http://www.goforchange.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here