Kiedy wymienić opony?

0
5225

Opony są jedyną częścią samochodu, która łączy go z jezdnią. Tylko tyle wystarczy, aby zrozumieć, jak ważne jest utrzymanie opony w dobrym stanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas użytkowania opony. Sprawdź, co należy wiedzieć o oponach.

  • Musisz wiedzieć, kiedy opona jest zużyta. Oznaki uszkodzenia czy zużycia opony sprawiają, że nie należy jej już dłużej użytkować.
  • Głębokość zużycia bieżnika będzie negatywnie wpływać na właściwości trakcyjne opony. Jest to jeden z elementów, które należy stale monitorować.
  • Dbanie o opony to podstawowa czynność, którą musisz wykonać, aby cieszyć się bezproblemową pracą.
  • Opony zmienia się nie tylko sezonowo, sprawdź, kiedy należy zmienić opony.

Jakie są rodzaje zużycia opony i po czym je rozpoznać?

Bezdyskusyjnym faktem jest, że korzystanie ze zużytej opony jest niebezpieczne. Jednak jest wiele form uszkodzeń oraz zużycia opony. Nie każde z nich od razu wymaga zmiany opony, dlatego warto się zastanowić, jakie są rodzaje zużycia opon i po czym je rozpoznać? Najczęstszym rodzajem zużycia opony jest sparciała guma, która z racji wieku, czy złego przechowywania opony sprawia, że nie nadaje się ona do dalszej eksploatacji. Opony, na których został już osiągnięty maksymalny poziom starcia bieżnika czy opony, które posiadają uszkodzenia, które uniemożliwiają dalszą eksploatację opony. Częste pytanie, jakie się pojawia to, jakie zużycie opony wyklucza ją z dalszego użytku. Opona nie może być dłużej użytkowana, jeżeli jej bieżnik ma mniej niż 1,6 mm. Innym uszkodzeniem, które dyskwalifikuje oponę z dalszego użytku, jest odklejenie lub separacja elementów opony czy zdeformowanie, lub odkrycie drutówki opony. Innymi uszkodzeniami, które kwalifikują oponę do natychmiastowej wymiany, są plamy oraz odparzenia wewnątrz opony. Jest to tak zwane uszkodzenie marmurkowate. Należy również zwrócić uwagę na wszystkie wybrzuszenia, deformacje na boku, przetarcia oraz wszystkie pęknięcia gumy. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek z tych uszkodzeń, musisz niezwłocznie wymienić opony.

Głębokość zużycia bieżnika a własności trakcyjne opony.

Głębokość bieżnika opony to chyba najczęstsza rzecz, która jest sprawdzana w oponach. Ma ona niezwykle ważny wpływ na drogę hamowania opony. W przypadku nawierzchni suche bieżnik nie gra tak dużej roli, jednak w przypadku mokrej powierzchni jest ona niezbędna. Badania przeprowadzone przez ADAC wykazały, że opony, które posiadają 4mm bieżnika, mają drogę hamowania o ponad 3 metry dłuższą niż opony o fabrycznym bieżniku. Test dotyczył opon zimowych, ale pokazuje, jak ważne jest, aby kontrolować stan opony.

Jak dbać o opony?

Nie będzie niespodzianką fakt, że zużycie opony zależy od użytkownika oraz jego stylu jazdy. Jednak nie tylko styl jazdy czy unikanie gwałtownych hamowań będzie miało wpływ, na to, jak długo będzie jeździć dana opona. Warto pamiętać, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Odpowiednie ciśnienie zapewni optymalną powierzchnię styku opony z drogą. Przestrzeganie maksymalnego obciążenia oraz odpowiednie przechowywanie czy kontrola stanu technicznego pojazdu, to niezbędne czynności, jakie należy wykonywać, aby wydłużyć czas użytkowania opony.

Kiedy należy zmienić opony?

Prawie każdy kierowca wie, że należy zmieniać opony zgodnie z sezonami. Jednak należy również pamiętać, że w przypadku zużycia opony, które kwalifikuje je do wymiany, nie należy czekać, tylko niezwłocznie zaopatrzyć się w nowy komplet opon. Sklep z oponami noweopony.pl oferuje szeroki wybór opon na każdy sezon. Ich ofertę można poznać pod adresem https://noweopony.pl/opony-samochodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here