Zamieszkanie w domku jednorodzinnym z ogrodem to marzenie wielu z nas. Choć trudne do zrealizowania, to jednak możliwe. Zanim jednak zacznie się budowa i wszystkie formalności z tym związane, musimy wybrać projekt domu. I tu pytanie: jakie są najbardziej popularne? Czy ta popularność podparta jest ich faktyczną wartością, czy może głównym czynnikiem jest tutaj cena?

Co decyduje o wyborze projektu domu?

Mimo że każdy ma inny gust, to pewne wybory, szczególnie dotyczące takich decyzji, jak wybór projektu domu, często są zbieżne. Decydują o tym przeróżne czynniki, nie tylko cena (o której wspomnieliśmy we wstępie), ale też czas, w jakim uda się postawić taki dom, pewne trendy czy wielkość rodziny. Cena, jak zawsze, jest bardzo istotna, bo przecież każdy pragnie trochę zaoszczędzić, ale nie zawsze decyduje o wszystkim.

Projekty – gotowe czy na zamówienie?

Najczęściej wybierane są gotowe projekty domów, bo to z jednej strony duża oszczędność, z drugiej bardzo duży wybór, dzięki czemu każdy może wybrać coś najbardziej odpowiedniego. Jeśli chodzi o projekty na zamówienie, to nie dość, że jest to droższe, to jednocześnie zajmuje dużo czasu, a i wiele zależy od indywidualnych predyspozycji architekta. Zdarzają się przecież osoby, z którymi ciężko się dogadać, kontakt nie jest przyjemny, więc szybko się można zrazić. Takie sytuacje mogą negatywnie wpłynąć na końcowy efekt. Nie ma tych problemów, gdy wybieramy projekt gotowy, bo formalności jest mniej i wszystko przebiega o wiele szybciej. Tak dostępne są różne propozycje, czyli projekty domów nowoczesnych, tradycyjnych, drewnianych, bliźniaków czy nawet dworków. Każdy może znaleźć coś dla własnych potrzeb.

Małe domy chętnie wybierane

Jeśli chodzi o wielkość domu, to wybierane są nieduże, acz wystarczająco powierzchniowo domy. To już nie te czasy, że tworzyło się duże budowle, w których zamieszkać miało kilka pokoleń. Takie domy są drogie w utrzymaniu, mało funkcjonalne, a w końcu zostają puste, gdy dzieci wyjeżdżają i mieszkają w zupełnie innych miejscach. Dzisiaj więc się to uwzględnia, dzięki czemu metraż dobierany jest rozsądnie. Niektóre osoby zamiast takich sporych rozmiarów domów wybierają “parterówki” lub decydują się na bliźniaka. Dla innych ważniejszy jest duży ogród.

Podsumowując, widzimy, że przeważnie wybierane są domy z gotowych projektów, nie za duże, funkcjonalne, w sam raz dla średniej wielkości rodziny. Przeważnie są to projekty tradycyjne, bez żadnych udziwnień, dodatków, chociaż coraz popularniejsze stają się energooszczędne, ekologiczne, wykonane z najwyższej jakości materiałów – domy nowoczesne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here