Bieganie stało się popularnym sportem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to sport odpowiedni dla każdy bowiem jest ogólnodostępny. Jednak nie każdy sobie zdaje sprawę, jak łatwo tutaj o kontuzję. Zanim zaczniesz biegać musisz się do tego przygotować. A najważniejsze jest dobranie odpowiednich butów. Na co zwracać szczególną uwagę wybierając buty do biegania ?

Wchodząc do sklepu z butami do biegania można poczuć się zagubionym, zwłaszcza jak się jest początkującym biegaczem. Do wyboru jest cały ogrom butów. Dobrze dobrane buty mają zapewnić biegaczowi komfort w czasie treningów oraz mają za zadanie zminimalizować kontuzje i urazy.

7 zasad którymi musisz kierować się wybierając buty do biegania

 

Gdzie będziesz biegać. Kupując buty do biegania po pierwsze odpowiedź sobie na pytanie po jakim terenie będziesz biegać. Inne obuwie wybieramy jeśli będziemy biegać po twardych powierzchniach typu asfalt czy kostka brukowa, a inne gdy będziemy biegać po lesie.

Zrób test podbicia. W czasie biegu stopa wykonuje w bucie wiele ruchów. Dlatego tak istotne jest aby but był idealnie dopasowany do stopy biegacza. Sprawdź czy masz niskie, wysokie czy normalne podbicie. Zrobisz np. to robiąc odcisk mokrej stopy na kartce papieru. Niskie podbicie równa się stopie pronującej, wysokie podbicie świadczy o stopie supinującej, zaś średnie to stopa normalna. Jak rozpoznać jaką masz stopę ? Gdy na kartce odbije się niemal cały zarys stopy to świadczy o niskim podbiciu. Jeśli zobaczysz tylko górną część stopy połączoną cienkim paskiem z piętą to znaczy, że masz wysokie podbicie. Normalne podbicie występuje wtedy gdy pasek łączący palce z piętą jest mniej więcej w połowie szerokości stopy.

Rozmiar rozmiarowi nie jest równy. W butach do biegania twoja stopa nie powinna być ściśnięta. Wybierz buty, w który stopa będzie miała ok 0,5 cm luzu między dużym palcem i czubkiem buta. W czasie biegu stopa przesuwa się w butach do przodu. Jeśli buty będą za ciasne palce będą obijać się o czubek butów co na dłużą metę stanie się niezwykle bolesne.

Zwróć też uwagę na szerokość twoich stóp. Jedni mają stopy drobne, wąskie a inni szerokie. Wybierz buty do biegania dopasowane do kształtu stóp.

Waga także ma znaczenie. Musisz wiedzieć, że to ile biegacz waży także jest kluczowe. Osoby cięższe, masywniej zbudowane muszą kupić buty bardziej amortyzujące. Dzięki temu ryzyko kontuzji zostanie zminimalizowane. Dobrze amortyzujący but zapewnia biegaczowi lepszą ochronę.

Przymierzaj buty we właściwy sposób. Mierząc buty do biegania koniecznie pobiegaj w nich po sklepie. Stopa inaczej zachowuje się w bucie w stanie spoczynku, a inaczej w czasie intensywnego ruchu. Tylko w ten sposób sprawdzisz czy buty zapewniają ci odpowiedni komfort. Pamiętaj to nie fason, marka czy kolor butów jest najważniejszy. Najistotniejszym czynnikiem decydującym o zakupie butów jest to jaką zapewniają Ci wygodę.

Nie tylko buty są ważne ale także i skarpetki. Biegając zakładaj te przeznaczone dla sportowców. Gdy kupujesz buty kup też odpowiednie skarpetki. One także są ważnym czynnikiem decydującym o twoim komforcie. Właściwe skarpetki zapewnią twoim stopom wygodę, zminimalizują ryzyko otarć i przegrzania.

Gdy szukasz najlepszych butów postaw na sprawdzone marki, które polecają doświadczeni biegacze. Nie kupuj byle czego bo tylko zrobisz sobie krzywdę. W bieganiu łatwo o dużo mocno uciążliwych dla funkcjonowania kontuzji. A gdy poczujesz, że buty tracą swoje walory i bieganie w nich staje się mniej wygodne to czas pomyśleć o wymianie ich na nowe.

W bieganiu jeśli ma ci ono sprawiać prawdziwą przyjemność najważniejsza jest twoja wygoda i komfort dla stóp. Wybierając buty do biegania poświęć na to trochę czasu. Nie kupuj pochopnie pod wpływem chwili. Ta decyzja musi być dobrze przemyślana, a buty idealnie dopasowane dla twoich stóp i potrzeb. Wtedy z radością przebiegniesz kolejne dziesiątki kilometrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here