W erze fast foodów i gotowych posiłków ilość spożywanego przez nas tłuszczu osiąga krytyczny poziom. Dodatkowo ciągły pośpiech i brak aktywności fizycznej to czynniki, które mogą wywołać u nas niebezpieczną dla zdrowia i życia miażdżycę.
Miażdżyca to schorzenie dotyczące układu krwionośnego. Cholesterol i inne tłuszcze gromadzą się w wewnętrznej błonie tętnic w postaci wysepek. Prowadzi to do zogniskowania się w tych miejscach małych naczyń odżywiających ściany tętnic oraz komórek układu odpornościowego. Następnie powstałe ogniska ulegają wysyceniu solami wapnia, co skutkuje stwardnieniem tętnic i deficytem śródbłonka. W ten sposób dochodzi do owrzodzeń i powstawania zakrzepów krwi. Miażdżyca serca jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do choroby wieńcowej lub zawału serca. Jeżeli zakrzepy wystąpią w naczyniach odżywiających mózg, istnieje duże ryzyko udaru – stanu bezpośrednio zagrażającemu naszemu życiu. Właśnie dlatego zapobieganie jest tak niezwykle istotne. Pierwszym co możemy zrobić, jest zmiana diety. Nie powinna ona zawierać dużej ilości tłuszczów zwierzęcych oraz utwardzanych tłuszczów roślinnych. Ograniczona powinna zostać również ilość węglowodanów. Jeżeli borykamy się z problemem sporej nadwagi lub otyłości, pomóc może wizyta u dietetyka, który indywidualnie opracuje dla nas plan żywieniowy i treningowy. Miażdżyca serca może być również wywołana przez zbyt dużo stresu. Dlatego, jeżeli pracujemy pod stałą presją powinniśmy zastanowić się nad zmianą miejsca zatrudnienia. W prewencji miażdżycy niezbędna jest też odpowiednia suplementacja. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają organizmowi w trawieniu tłuszczów lub oczyszczaniu naczyń krwionośnych ze złogów.
Nie powinniśmy lekceważyć zagrożeń, jakie niesie za sobą miażdżyca serca. Warto zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć ilość ruchu oraz dostosować dietę. Jeżeli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na wiek, płeć lub zaburzenia genetyczne powinieneś skonsultować się z lekarzem.

https://www.serce.info.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHemoroidy
Następny artykułGimnastyka na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here