Jak zaplanować remont łazienki i ile on kosztuje?

0
8075

Łazienka, podobnie jak kuchnia, to pomieszczenie, które musi być nie tylko urządzone w dobrym guście, ale również funkcjonalne. By uzyskać taki efekt trzeba dokładnie zaplanować kolejność i zakres prac remontowych. Poniżej wyjaśniamy jak zadbać o tę kwestię, a także podpowiadamy ile może kosztować remont łazienki.

To, jaki zakres prac i jakie materiały zastosujemy w łazience zależy przede wszystkim od zasobności naszej kieszeni. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności musimy określić, przynajmniej w przybliżeniu, ile chcielibyśmy wydać na prace remontowe. Oczywiście musimy też ustalić, jakiego rodzaju i jakiej jakości meble łazienkowe będziemy kupować. Najlepiej jest od razu wskazać wszystkie cele zakupowe: regały czy szafki łazienkowe są tańsze niż na przykład kabiny prysznicowe czy wanny, ale również mogą stanowić dość istotny wydatek. O co jeszcze musimy zadbać?

Potrzebny nowy projekt łazienki

Sporządzenie dokładnego projektu łazienki to podstawa. Pamiętajmy, że nie musimy ustawiać wszystkiego tak, jak stało wcześniej. Pralka, umywalka, toaleta, szafki, regały do łazienki – wszystkie te sprzęty mogą znaleźć nowe miejsce. Planując rozlokowanie poszczególnych elementów wyposażenia, warto też mieć na uwadze ergonomiczność przestrzeni. Pamiętajmy również, że już na tym etapie powinniśmy określić, czy będziemy wykorzystywali wannę, czy też brodzik łazienkowy z prysznicem.

Demontaż starej aranżacji

Jeśli planujemy generalny remont łazienki, to prace zaczniemy od „rozbiórki” dotychczasowej aranżacji, czyli zdemontowania wykończeń podłóg i ścian oraz usunięcia starych sprzętów. Tego typu działania możemy przeprowadzić samodzielnie, oszczędzając na usługach fachowców. Jeśli zdecydujemy się jednak na zlecenie tych prac,  to musimy liczyć się z wydatkiem kilkunastu złotych za mkw.

Hydraulika i elektryka

Po demontażu dotychczasowego wyposażenia, nadchodzi pora na zaangażowanie hydraulika oraz elektryka. Ten pierwszy powinien sprawdzić w jakim stanie są rury i zająć się koniecznymi pracami wodno-kanalizacyjnymi. Następnie elektryk powinien zająć się instalacją oświetlenia; możemy zastanowić się nad zastosowaniem podwieszanego sufitu oraz punktowego światła. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu okolic lustra, które powinno dokładnie oświetlać twarz i tym samym umożliwiać bezproblemowe wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych.

Niezależnie czy mowa o usługach elektrycznych czy hydraulicznych, fachowcy wyceniają ich koszt w zależności od punktu. W przypadku elektryki to zwykle od 30 do 50 zł za punkt, natomiast instalacji wodno-kanalizacyjnej – najczęściej minimum 200 zł.

Równanie ścian i podłóg

W dalszej kolejności musimy zająć się wyrównaniem podłóg i ścian. W miejscach, w których nie chcemy zakładać płytek, powinniśmy zastosować gładź i odpowiednią, odporną na wilgoć farbę. Za jej położenie specjalista weźmie około 16-22 zł/mkw; w przypadku otynkowania stawki są nieco niższe i wynoszą około 14-18 zł/mkw. Jeśli planujemy montować jakieś podwieszane sprzęty, to na tym etapie powinniśmy zlecić ich zabudowę; warto ją wykonać również we wnękach, które mogą stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów.

Dziś popularne jest stosowanie płytek tylko na kluczowych strefach ścian, czyli tam gdzie stoją kabiny i brodziki prysznicowe, wanny czy umywalki. Pójdźmy za tym trendem, ponieważ zapewnia on nie tylko oszczędności, ale i naprawdę dobry efekt wizualny. Koszt robocizny w przypadku kładzenia płytek wynosi około 40-60 zł/mkw. Jeśli chodzi natomiast o cenę samych materiałów, to może wahać się ona od 15-20 do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Zakup sprzętów i mebli

Ostatni etap remontu to zakup sprzętów i mebli łazienkowych. By ułatwić sobie ich wybór, skorzystajmy z oferty sklepu internetowego, na przykład https://strefalazienek.pl/51-meble-lazienkowe. Znajdziemy w nim bogaty asortyment produktów, wytwarzanych przez renomowanych producentów mebli i sprzętów do łazienek, między innymi elita, antado, oristo, excellent czy San Swiss.

Jeśli tylko będzie to możliwe, rozważmy rezygnację zarówno z wanny, jak i kabiny oraz brodzika. Zamiast takiego rozwiązania zdecydujmy się na postawienie ścianki lub oszklenia (sprawdzą się tutaj wysokiej jakości produkty sanswiss), wydzielającego przestrzeń prysznicową oraz odpływ w posadzce. Pamiętajmy, by wybrać płytki antypoślizgowe i rozważmy montaż deszczownicy, która będzie wyglądała w takim połączeniu bardzo elegancko. Pod względem estetycznym, takie rozwiązanie często prezentuje się naprawdę znakomicie, choć niestety nie sprawdzi się w przypadku niewielkich łazienek.

Remont łazienki – jaki koszt całkowity?

To, ile łącznie zapłacimy za remont łazienki zależy od wielu różnych czynników. Warto jednak zauważyć, że w jej przypadku najczęściej decydujemy się na gruntowy remont pomieszczenia. Samo położenie nowych płytek na podłogach i ścianach oraz gładzi to koszt minimum 1000-1500 zł, a jeśli korzystamy z usług fachowca – co najmniej 2500 zł. Do tego trzeba doliczyć zestaw WC, kabinę prysznicową lub wannę, umywalkę, meble łazienkowe i ewentualnie inne, dodatkowe elementy wyposażenia. W zależności od rozmiarów łazienki i standardu jaki chcemy uzyskać musimy liczyć się z kosztem od około 5 do nawet 15-20 tys. złotych. Wiele zależy też od tego, czy a jeśli tak to jakie, prace remontowe wykonamy samodzielnie. Jeśli wszelkie prace będą wykonywać fachowcy, to łączne koszty robocizny mogą być zbliżone do wartości wszystkich zakupionych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here