Zmywarka to obecnie jeden z podstawowych sprzętów AGD, jeśli chodzi o wyposażenie domu lub mieszkania. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez korzystania ze zmywarki. Największą popularnością cieszą się zmywarki do zabudowy, bo są estetyczne i ładnie komponują się z meblami kuchennymi. Ze względu na tą popularność na rynku jest najwięcej modeli urządzeń tego typu. Niewątpliwie zmywarka jest bardzo wygodna, praktyczna i higieniczna. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Dzięki korzystaniu ze zmywarki nie marnujesz czasu na żmudne, ręczne mycie naczyń. Poza tym zmywarka jest dużo oszczędniejsza niż mycie ręczne i zużywa nieporównywalnie mniej wody. Jeśli chodzi o zużycie prądu, zmywarka korzysta z energii elektrycznej w sposób zrównoważony i nie pobiera jej wiele, zwłaszcza modele energooszczędne. W ten sposób rachunki za wodę są mniejsze, a Ty oszczędzasz pieniądze. Dzięki dużej dostępności różnych modeli zmywarek, sprawdzają się one zarówno w kawalerkach, jak i dużych domach. Zakup zmywarki jest opłacalny dla singla, pary, jak i dużej rodziny. Trzeba tylko wybrać odpowiednią zmywarkę, która będzie doskonale dopasowana do potrzeb właścicieli sprzętu. Zastanawiasz się, jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby znaleźć idealną zmywarkę do zabudowy.
- Rodzaje zmywarek
- Zmywarka – najważniejsze parametry
- Dodatkowe funkcjonalności zmywarek
Rodzaje zmywarek
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli zmywarek. Zmywarki można podzielić na dwie kategorie: zmywarki wolnostojące i do zabudowy. Zmywarki do zabudowy są zdecydowanie popularniejsze. Z tego względu producenci oferują coraz to nowe modele, charakteryzujące się różnymi zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Zmywarki najczęściej mają rozmiar 45 cm i 60 cm. Z łatwością więc można je dopasować do swoich potrzeb. Zdarzają się także zmywarki miniaturowe, dedykowane kawalerkom, ale są dość drogie, dlatego nie cieszą się ogromną popularnością. Dostępne na rynku zmywarki do zabudowy, które są najbardziej powszechne, mogą mieć panel zintegrowany, który po zamknięciu zmywarki jest niewidoczny lub taki, który jest odkryty. Zmywarki z panelem zintegrowanym są uważane za bardziej estetyczne i z tego względu producenci oferują w większości właśnie tego typu sprzęt. Z drugiej strony, ich minusem jest to, że po zamknięciu drzwiczek urządzenia i włączenia trybu zmywania, nie masz dostępu do panelu. Zmywarki różnią się także, jeśli chodzi o wyposażenie wewnętrzne, mogą posiadać koszyk lub tackę na sztućce. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a także zwolenników i przeciwników.
Zmywarka – najważniejsze parametry
Zmywarki do zabudowy charakteryzują się różnymi parametrami. Jak wybrać egzemplarz, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat, które z pewnością pomogą Ci podjąć najbardziej trafną decyzję. Jeśli nie wiesz, jak wybrać zmywarkę do zabudowy, ta lista z pewnością Ci pomoże.
Zmywarka – producent
Jeśli zastanawiasz się, jaką zmywarkę do zabudowy wybrać, z pewnością warto postawić na uznanego i sprawdzonego producenta, który ma w swojej ofercie także inny sprzęt AGD. Jeśli chodzi o topowych producentów, nie ma pomiędzy nimi wielkich różnic, jeśli chodzi o stopień zaawansowania technologicznego albo bezawaryjność urządzeń. W dużej mierze wybór producenta jest oparty na subiektywnym odczuciu i wcześniejszych doświadczeniach z daną marką.
Klasa zmywania i suszenia
Klasa zmywania oznacza, jak skutecznie usuwane są intensywne zabrudzenia. Oznaczona jest skalą od A do G. Jeśli chodzi o stopień suszenia naczyń, stosowana jest taka sama skala. Zastanawiając się, jaką zmywarkę wybrać, warto porównać ze sobą te dwa parametry.
Pojemność
Pojemność jest jedną z najistotniejszych cech, na jakie trzeba zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę. Pojemność jest określana na podstawie kompletów naczyń, które można jednocześnie załadować do urządzenia. Zmywarki o szerokości 45 cm mogą umyć jednocześnie od 8 do 10 kompletów naczyń, a te, które mają wymiar 60 centymetrów – nawet do 15. W zależności od ilości osób, które będą korzystały ze zmywarki, możesz wybrać jej pojemność.
Klasa energetyczna
Klasa energetyczna zmywarek waha się od A do G. Najbardziej polecane pod względem energooszczędności są te od A+ do A+++. Informacje o tym znajdziesz na etykiecie umieszczonej na zmywarce. Dzięki temu dowiesz się, ile prądu zmywarka zużyje w skali roku przy użyciu chłodnej wody i trybu małego zużycia energii.
Zużycie wody
Zużycie wody to kolejny ważny parametr przy wyborze zmywarki. Podawany jest pobór wody na jeden cykl mycia oraz w skali roku. Urządzenia, które są najbardziej oszczędne, zużywają od 6 do 7 litrów wody, jeśli wybierzesz ekonomiczny tryb mycia.
Dodatkowe funkcjonalności zmywarek
Najpopularniejsze modele zmywarek posiadają także dodatkowe funkcje. Mają one wpływ na komfort użytkowania, dlatego warto zwrócić na nie uwagę, wybierając zmywarkę do zabudowy:
- program mycia połowy załadunku,
- opóźniony start,
- delikatny program dla szkła,
- możliwość regulacji koszy,
- wskaźniki soli i środka nabłyszczającego,
- światło podłogowe.