Nieubłaganie zbliża się koniec roku szkolnego i czas zdawania końcowych egzaminów. Przed wieloma nastolatkami pozostaje trudny wybór szkoły średniej, a niekiedy również ścieżki kariery zawodowej. Na co należy zwrócić uwagę przeglądając oferty placówek?

Przede wszystkim należy dokonać wyboru między szkołą ogólnokształcącą a zawodową. Jeśli ktoś jest zdecydowany już na tym etapie na dany zawód, logicznym wyborem jest ten drugi rodzaj szkoły. Niestety szkół zawodowych, szczególnie w dziedzinach niszowych, jest niewiele, więc często trzeba się liczyć z nauką w innym mieście. Płyną z tego także liczne korzyści: szybsze usamodzielnienie się nastolatków, zderzenie z rzeczywistym rynkiem pracy i samą pracą po latach spędzonych pod kloszem polskiej edukacji.

Gdy nastolatek nie wie dokładnie co chciałby w życiu robić pozostają szkoły ogólnokształcące. W zależności od przewidywanych wyników końcowych można rozważyć szkoły, które przyjmują w danych widełkach punktowych. Przy słabych wynikach nie ma co porywać się na najlepszą placówkę w okolicy, ale już przy nieco lepszych warto zawalczyć. Wprawdzie przez dostanie się do danej szkoły nikt nie zagwarantuje dobrze zdanej matury, ale wysoki poziom nauczania oraz ambitniejsi koledzy zawsze mobilizują uczniów do bardziej wytężonej pracy. Warto również rozważyć kwestię dojazdów – jeśli codziennie spędzimy powyżej dwóch godzin w transporcie publicznym dojeżdżając do lepszej szkoły, może lepiej zdecydować się na nieco niższy standard placówki, ale położonej niedaleko.

Ważne decyzje za pasem, więc każdy uczeń musi się rozważyć jak potoczą się jego dalsze losy. W końcu w szkolnej ławie spędzi najbliższe kilka lat.

Więcej naukowych porad szukaj na http://www.bystroglow.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here