Jak właściwie korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Jeśli od niedawna jesteś użytkownikiem szczoteczki elektrycznej, zapewne masz wiele pytań dotyczących obchodzenia się z tym urządzeniem. Jak myć nim zęby? Z jakiej pasty korzystać? Czy dzięki szczoteczce elektrycznej mogę odpuścić sobie nitkowanie i używanie płukanek? Tego typu wątpliwości pojawiają się u każdego „nowicjusza”. Dzięki niniejszemu tekstowi dowiesz się wszystkiego, co Cię nurtuje w związku z użytkowaniem szczoteczki elektrycznej.

Podstawowe pytanie, które zadają sobie nowi użytkownicy szczoteczek elektrycznych brzmi: jak powinienem teraz myć zęby. Osoby, które korzystały dotąd ze szczoteczek manualnych są przyzwyczajone do faktu, że podczas szczotkowania trzeba się nieco napracować – manewrowanie klasyczną szczoteczką w jamie ustnej wymaga odrobiny wysiłku i opanowania odpowiedniej techniki. Tymczasem szczoteczki elektryczne jamę ustną obmywają automatycznie. Czy jest zatem coś, o czym należy pamiętać podczas ich użytkowania?

Jak należy szczotkować zęby szczoteczką elektryczną?

Na początek chcielibyśmy Was uspokoić – obchodzenie się ze szczoteczką elektryczną jest dziecinnie proste i w gruncie rzeczy niewiele odbiega od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni podczas korzystania ze szczoteczki manualnej.

Aby użyć szczoteczki elektrycznej, trzeba najpierw umieścić pastę na jej główce czyszczącej, a następnie przyłożyć urządzenie do zębów pod kątem 45 stopni, czyli tak, jak czyniliśmy to korzystając z tradycyjnej szczoteczki. Kolejnym krokiem jest włączenie szczoteczki i poruszanie nią po kolejnych zębach. W jaki sposób? Stomatolodzy zalecają, by w trakcie mycia przeprowadzić szczoteczkę po wszystkich powierzchniach – przednich, tylnych oraz żujących – każdego zęba. Więcej przydatnych informacji na temat obsługi szczoteczek elektrycznych znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ Główkę czyszczącą urządzenia należy jedynie delikatnie dociskać do zębów – zbyt mocny nacisk może bowiem prowadzić do zniszczenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Jak pokazują badania, większość osób ma problem z domywaniem tylnych zębów, więc niektóre ze współczesnych szczoteczek zostały dodatkowo wyposażone w funkcję wykrywania położenia. Dzięki niej, jesteśmy w stanie – po zsynchronizowaniu telefonu ze specjalną aplikacją na smartfonie – na bieżąco śledzić swoje postępy w szczotkowaniu.

Jak długo powinno trwać szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną?

Wielu użytkowników, którzy dopiero co rozpoczęli przygodę ze szczoteczkami elektrycznymi, zadaje nam pytania, jak długo powinno trwać mycie zębów takimi urządzeniami i z jaką częstotliwością powinno się ono odbywać. Otóż, podobnie jak w przypadku korzystania ze szczoteczki manualnej, normę stanowi tutaj szczotkowanie zębów po każdym posiłku – tak, by nie dać bakteriom próchnicotwórczym pożywki w postaci zalegających w przestrzeniach międzyzębowych resztek pożywienia. Absolutnym minimum jest zaś szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

Jeśli chodzi o czas szczotkowania, wprawdzie szczoteczka elektryczna jest w stanie wykonać w ciągu minuty o wiele więcej ruchów niż ludzka ręka, jednak nie oznacza to, że mycie nią zębów może być krótsze niż tradycyjną szczoteczką. Według zaleceń stomatologów, również powinno się ono odbywać dwie minuty.

Czy każda pasta do zębów nadaje się do szczoteczki elektrycznej?

Kolejna wątpliwość, z którą często zwracają się do nas użytkownicy dotyczy tego, czy korzystając ze szczoteczki elektrycznej możemy myć zęby dotychczasową pastą do zębów, czy też należy zaopatrzyć się w jakiś specyfik specjalistyczny.

Według specjalistów nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy obmywając zęby szczoteczką elektryczną korzystali ze zwykłej pasty do zębów. Wprawdzie na rynku mamy obecnie dostępnych mnóstwo preparatów, które są dedykowane bezpośrednio szczoteczkom elektrycznym, jednak nie istnieją żadne badania które by potwierdzały, że dają one w połączeniu z urządzeniem elektrycznym lepsze efekty niż tradycyjna pasta.

Co ciekawe, do codziennego mycia możemy używać również past do zębów w formie koncentratu. W takim wypadku wystarczy nałożyć na szczoteczkę ilość pasty nie większą od wielkości główki od zapałki. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie dedykowane osobom, które korzystają z najwyższych obrotów szczoteczki.

Czy korzystanie ze szczoteczki elektrycznej zwalnia nas z obowiązku nitkowania?

Producenci zapewniają nas, że dzisiejsze szczoteczki elektryczne potrafią obmywać bakterie nawet z miejsc trudno dostępnych, pozostających poza zasięgiem szczoteczki manualnej. Nie oznacza to jednak, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej obliguje nas do odpuszczenia nitkowania czy stosowania płynów do płukania jamy ustnej; nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie bowiem wyeliminować naleciałości ze wszystkich newralgicznych obszarów i w pełni zastąpić nam nici dentystycznej.

Nitkowanie powinno nadal odbywać się zatem regularnie przed każdym umyciem zębów. Po wyszczotkowaniu jamy ustnej stomatolodzy zalecają zaś przepłukanie jej odpowiednio dobranym płynem do płukania, który będzie chronił nas przed osadzaniem się płytki nazębnej i pozwoli jak najdłużej utrzymać prawidłowe pH w ustach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here