Jeżeli przeglądamy internet w standardowym trybie, to każda odwiedzona przez nas strona zostaje zapisana w historii wyszukiwania, razem z dokładną datą, godziną i adresem stron, na których byliśmy. Czasem może to być dla nas problematyczne. Możemy chcieć sprzedać nasz komputer, oddać go komuś lub pożyczyć, ale nie chcemy, aby osoba, która wejdzie w posiadanie naszego urządzenia, wiedziała dokładnie czego szukaliśmy w przeszłości w internecie. Każdy ma prawo do odrobiny prywatności, choć w internecie o to ciężko. Dlatego pokażemy tutaj, jak usunąć historie z Google.
Otwieramy przeglądarkę internetową, której zazwyczaj używamy. Dla przykładu niech będzie to Google Chrome. Po otwarciu strony głównej, w prawym górnym rogu widzimy trzy kropki lub kwadraciki tworzące ikonkę ustawień. Klikamy w nią. Następnie z rozwiniętej listy wybieramy opcję „historia”, i z kolejnej również „historia”. Możemy też zwyczajnie wybrać na klawiaturze Ctrl+H. Otworzy się nowa karta, wraz z całą historią przeglądania. Koło każdej pozycji na liście mamy biały kwadracik. Klikając w niego, zaznaczamy daną stronę. Następnie możemy usunąć zaznaczone strony z historii wyszukiwania. Jeśli zależy nam na gruntownym zatarciu śladów, to po lewej stronie mamy opcję „wyczyść dane przeglądania”. Umożliwia ona wybranie wszystkich śladów, które chcemy zatrzeć (historia przeglądania, pliki cookies, pobrane pliki itd.), oraz zaznaczenie okresu czasu, z którego chcemy wymazać te dane. Narzędzie działa szybko i sprawnie.
Co zrobić na przyszłość, aby nasza historia nie była zapisywana? Możemy przeglądać internet w trybie prywatnym, który oferuje większość przeglądarek. W Google Chrome wystarczy wybrać z ustawień opcję „nowe okno incognito”. To, co robimy w tym trybie, nie zostaje zapisane trwale w historii wyszukiwania i pierwsza lepsza osoba mająca dostęp do naszego komputera z pewnością nie odtworzy i nie sprawdzi, co robiliśmy w internecie. Możemy więc czuć się bezpiecznie. Podobnie wygląda proces kasowania historii na smartfonach.