Odpowiedzi na to pytanie szukało wielu specjalistów. Każdy z nich ma inny punkt widzenia oraz inaczej podchodzi do sprawy poprawnego rozplanowania wydawanych pieniędzy. Postaram się pokazać, jak w nieskomplikowany sposób dokładnie rozplanować nasz budżet.
Po pierwsze: Najważniejsze potrzeby postaw na początku.
Oczywiście mowa tu o wszelkiego typu opłat za media, czynsz, pożywienie, paliwo, itp. Są to niewątpliwie najpotrzebniejsze wymagania człowieka do egzystencji. Dodatkowe potrzeby, jak, np. telefony komórkowe, czy tablety zostaw na później. Zawsze lepiej jest cieszyć się długo wyczekiwanym przedmiotem.
Po drugie: Nie kupuj czegoś, co nie jest Ci potrzebne.
Brzmi banalnie, ale wiele ludzi pod wpływem różnego typu reklam, czy namów znajomych kupuje przedmioty, które potem leżą w kącie i nie dość, że zajmują miejsce, to na dodatek niesamowicie się kurzą. Rzecz jasna potem możesz to sprzedać, ale bywają sytuacje, kiedy sprzedać jakieś urządzenie jest niesamowicie ciężko.
Po trzecie: Nie szalej z wydatkami.
Chodzi tu o wszelkiego typu wydatki na markową odzież, wysokiej jakości sprzęt RTV czy AGD. Jeszcze przyjdzie czas, by kupić sobie wymarzony sprzęt, czy upatrzony wcześniej ciuch. Cały czas kontroluj swój budżet. Rzecz jasna, jeśli Cię na to stać, to nie ma problemu, ale ten artykuł jest skierowany do tych, którzy mają kłopot z zagospodarowaniem niedużej ilości polskich złotówek.
Po czwarte: Przetestuj się.
Jeśli masz ciągłą potrzebę kupna firmowych rzeczy, odstaw to na okres próbny i zobacz, ile na tym zyskasz. Na pewno będziesz zadowolony. Efekty zapisuj sobie w notatniku lub innej formie zapisu, z której będziesz wyciągać późniejsze wnioski.
Po piąte: Oszczędzaj.
Brzmi, jak słowa dziecka, ale tak naprawdę to bardzo ważne. Jak to robić? Staraj się miesięcznie odkładać tyle środków, ile jesteś w stanie. Odkładaj pieniądze, które pozostały Ci po podstawowych wydatkach, w zależności od otrzymywanego wynagrodzenia, a po kilku miesiącach okaże się, że jest to dobry sposób, by podreperować Twój budżet. Rzecz jasna wszystko to uzależnione jest od zarobków, lecz staraj się oszczędzać, gdzie możesz.
Po szóste: Kupuj energooszczędne produkty.
Warto zainwestować w energooszczędne przedmioty, jak żarówki LED, czy choćby sitka do kranu. Mimo, iż koszt takich produktów jest wyższy od ich standardowych zamienników, to w perspektywie czasu widać, że rachunki za media potrafią się zmniejszyć, dzięki czemu nasz budżet nie jest tak obciążony, jak był wcześniej.
Podsumowanie
Oczywiście, wszystkie te rady trzeba dostosować pod własną kieszeń. Jeden zarabia 20 tys. zł. miesięcznie, a innemu ledwo starcza „do pierwszego”. Możliwości zagospodarowania domowego budżetu jest multum. Tak naprawdę sami musimy do tego podejść spokojnie, usiąść, przemyśleć, a na pewno uda nam się zagospodarować go tak, by zmieścić się w naszej pensji.