Wraz z nadejściem Nowego Roku rozpoczyna się okres przygotowań do rozliczenia podatków dochodowych od osób fizycznych za rok ubiegły. Służby finansowe firm przygotowują informacje dla podatników oraz dla urzędów skarbowych. W zależności od rodzaju dochodu i sposobach odprowadzania podatku informację można otrzymać na różnego rodzaju drukach. Większość zatrudnionych otrzymuje od pracodawcy PIT 11, emerytom ZUS przesyła PIT 40, część podatników dostaje informację na druku PIT 8C. Jest to informacja przeznaczona dla osób, które osiągnęły dochód od którego nie została odprowadzona zaliczka na poczet podatku dochodowego. Są to najczęściej przychody uzyskane z tytułu:
1. Stypendiów (stypendia dla uczniów i studentów),
2. Przychodów z kapitałów pieniężnych,
3. Innych źródeł (mogą to być odziedziczone oszczędności w OFE, stypendia inne niż uczniowskie i studenckie, odszkodowania z tytułu zawartych umów, odsetki za zwłokę, umorzona część kredytu itp.).
Jak rozliczyć PIT 8C? Gdzie umieścić informacje w nim zawarte?
Osoby, które osiągnęły przychody od których nie odprowadzono zaliczek na podatek dochodowy powinny do końca lutego otrzymać PIT 8C, a następnie do końca kwietnia dokonać rozliczenia rocznego podatku dochodowego na druku PIT 36 lub 37. Oczywiście w zeznaniu należy umieścić wartości przychodów podane w informacji PIT 8C wraz z innymi otrzymanymi od pracodawcy czy z organu emerytalno – rentowego. Termin 30 kwietnia jest ustawowo określonym terminem granicznym dla rozliczania rocznych dochodów. Jeśli ktoś złoży rozliczenie wcześniej nim otrzyma informację PIT 8C, to musi jak najszybciej dokonać korekty rozliczenia i dostarczyć ją do właściwego urzędu skarbowego. Do błędów w zeznaniach podatkowych urzędnicy skarbowi podchodzą z dużą wyrozumiałością, o ile podatnicy korygują je niezwłocznie po tym, gdy wykryli swoją pomyłkę. Nawet jeśli z tytułu dochodów opisanych w PIT 8C nie powstanie obowiązek podatkowy, to niewykazanie ich w zeznaniu rocznym może skutkować dotkliwą karą finansową.
Do urzędów skarbowych PIT 8C powinien być dostarczony drogą elektroniczna do końca lutego, a w przypadku małych firm, które nadal korzystają z papierowej tradycyjnej formy dokumentów, tym terminem jest ostatni dzień stycznia.