Jak dopasować buty do biegania

Uprawianie sportów jest podyktowane własną kondycją, wynikami lub celami sportowymi (chudnięcie, budowa masy ciała). W zależności od wyboru rodzaju sportu bieganie jest jedną z najprostszych czynności sportowych. Jak każda dyscyplina sportowa bieganie wymaga zakupu odpowiedniego ubioru. W przypadku biegania najważniejszym akcesorium są buty. Nieodpowiednie buty męskie mogą być przyczyną problemów ze stawami i licznymi kontuzjami. Warto zainwestować np. w buty męskie Asics: https://e-megasport.com/zul_m_Buty-Meskie_Asics-1163.html.

Czynniki prawidłowego doboru obuwia

Z uwagi na bieganie buty męskie Asics muszą być dobrane pod kątem intensywności wykonywania treningów. Jak wygląda to w praktyce? Obuwie przeznaczone do bieganie powinno dobierać się pod kątem 3 czynników:

– budowy anatomicznej stopy (kształt i szerokość),

– rodzaju nawierzchni przeznaczonej do biegania,

– techniki biegania łącznie z pronacją stopy (ocenę ruchu rotacji w stawie skokowym).

Ocena dopasowania obuwia

W męskim obuwiu Asics ważny jest dobór pod kątem amortyzacji. W zależności od rodzaju nawierzchni buty powinny m.in. być wsparciem dla pięty i śródstopia. Podeszwa nie może być w 100% dopasowana. Powinniśmy czuć luz w palcach.

Wszelkiego typu siniaki, otarcia, pęcherze są informacją, że buty zostały źle dobrane. W zależności od występowania odcisków i otarć możemy określić przyczynę problemu. Oto kilka z nich:

  • siniaki na palcach – buty za małe.
  • pęcherze na palcach – buty są zbyt ciasne.
  • pęcherze na piętach – podeszwa zbyt sztywna.
  • pęcherze na śródstopiu – buty za szerokie.

Wszystkie te kłopoty można rozwiązać poprze zakup obuwia w większym rozmiarze. W niektórych przypadkach może pomóc wizyta u szewca np. poszerzenie obuwia na kości śródstopia.

Dobór butów do biegania

W celu prawidłowego doboru obuwia do stopy konieczne jest ustalenie stylu biegania czyli pronacji. Jest to termin, określający sposób ułożenia stóp w trakcie chodu. Kupując buty męskie Asics warto skorzystać z profesjonalnych analizy pronacji. Można ją wykonać u dowolnego fizjoterapeuty. Aby ustalić poziom pronacji specjalista skorzysta z podobaroskopu.

W doborze butów konieczne jest ustalenie rodzaju nawierzchni. Do najpopularniejszych tras biegowych możemy zaliczyć podłoża wykonane z asfaltu, trawy lub guma. Dobór butów męskich będzie wyglądał następująco:

  1. a) Asfalt – buty powinny mieć twardą podeszwę z gumy odporną na ścieranie. Buty powinny być zaopatrzone w bieżnik – w dość głębokie wgłębienie na podeszwie.
  2. b) Trawa – w bieganiu po trawie buty ważny jest bieżnik. Powinien być on bardziej mocny niż w butach po asfalcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here