Jak cofnąć darowiznę?

Darowizna to nieodpłatne przeniesienie praw, nieruchomości czy ruchomości na rzecz osoby obdarowywanej. Darowizna może być przekazana z pewnymi zastrzeżeniami, co warto ująć w umowie darowizny. Ofiarowanie komuś darowizny powinno być sprawą przemyślaną, bowiem ewentualne cofnięcie darowizny jest możliwe, jednak nie zawsze proste.

Kiedy można cofnąć darowiznę?
Przepisy kodeksu Cywilnego znajdują kilka przypadków, w których odwołanie darowizny jest możliwe. Ogólnie mówiąc, możliwość odwołania darowizny uzależniona jest od zachowania obdarowywanego względem darczyńcy. Jeśli obdarowany nie wywiązuje się ze swoich powinności i rażąco narusza zasady ustalone w umowie okazując niewdzięczność, na drodze sądowej cofnięcie darowizny jest możliwe. Cofnięcie darowizny może być również spowodowane drastycznym pogorszeniem się stanu majątkowego darczyńcy, który utraci środki niezbędne do życia.

Jak cofnąć darowiznę?
Najprościej jest cofnąć darowiznę jeszcze niewykonaną – wystarczy samo oświadczenie o odwołaniu darowizny, a wcześniejsza umowa automatycznie ulega rozwiązaniu. Cofnięcie darowizny wykonanej wymaga więcej wysiłku. Zwykle sprawa znajduje rozstrzygnięcie w sądzie, ponieważ osoba obdarowana ma prawo bronić swoich praw do darowizny. W przypadku ruchomości konieczne są zmiany własności w księgach wieczystych, a tych można dokonać na podstawie wyroku sądu lub dokumentu notarialnego, nie wystarczy do tego samo oświadczenie o odwołaniu darowizny. Oczywiście warto pamiętać, że droga do odwołania wykonanej darowizny jest długa, jednak możliwa do pokonania.

http://www.ladychwila.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here