Jak dobrze wiesz, cenę OC kształtuje wiele różnych czynników. Należy do nich m.in. miejsce zameldowania, dlatego ten sam kierowca może zapłacić nawet o 50% mniej lub więcej za ubezpieczenie dla swojego auta w zależności od miejscowości, w której jest zameldowany. Jak sytuacja wygląda w Toruniu? Ile średnio płacimy za OC w grodzie Kopernika? Rzućmy okiem w statystyki.

Ceny OC w Toruniu

Chcąc zorientować się w cenach obowiązkowego ubezpieczenia w Toruniu, należy wykonać kalkulację składki. Najpierw jednak trzeba ustalić, dla jakiego kierowcy i samochodu poszukujemy polisy. Na potrzeby niniejszej kalkulacji stworzyliśmy profil czterdziestoletniego męża i ojca jednego dziecka, który posiada prawo jazd od 20 lat, w ciągu ostatnich 7 lat nie spowodował żadnej szkody w ruchu drogowym i dysponuje zniżkami w wysokości 50%. Jego auto to Volkswagen Golf z 2013 r. z benzynową jednostką napędową o pojemności 1600 cm3. To ważna informacja, bo w dużej mierze cena OC zależy od pojemności silnika samochodu.

Po wprowadzeniu powyższych danych do formularza dostępnego w jednej z internetowych porównywarek ubezpieczeniowych pojawiła się kalkulacja składki OC dla kilkunastu firm. Rozpiętość cenowa okazała się ogromna, a koszt najtańszej polisy wyniósł nieco ponad 750 zł. Żeby zorientować się, czy to dużo, czy mało, warto zestawić tę kwotę z wyliczeniem składki dla tego samego kierowcy i jego auta, zmieniając miejsce zamieszkania na inne miasto niż Toruń.

Toruń a inne miasta

Do porównania składki OC dla kierowcy z Torunia wybraliśmy miasto o podobnej wielkości – Olsztyn, który również jest stolicą swojego województwa. Okazało się, że w Olsztynie cena jest o 100 zł wyższa i wynosi 850 zł. A jak w sąsiedniej Bydgoszczy? Kierowcy zza miedzy również płacą o 100 zł więcej niż torunianie. Najdrożej mają wrocławianie, którzy za tę samą polisę płacą aż 1050 zł, a tylko o 50 zł mniej warszawiacy. Na drugim biegunie znajduje się największe miasto i stolica województwa podkarpackiego – Rzeszów – gdzie nasz kierowca zapłaciłby za OC tylko 700 zł.

Jak widać, w porównaniu z innymi dużymi miastami ceny OC w Toruniu należą do stosunkowo niskich. Zdecydowanie bliżej im do najtańszego pod tym względem w skali kraju miasta wojewódzkiego, jakim jest Rzeszów, aniżeli do najdroższego Wrocławia czy równie drogiej Warszawy. Podobnie kształtują się składki na ubezpieczenie AC, ponieważ wylicza się ja na podstawie wielu jednakowych czynników. Mimo to należy pamiętać, że jeszcze na początku 2016 r. ceny OC w Toruniu (i w całej Polsce) były niższe o ok. 50% niż obecnie, czyli w ostatnim kwartale 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here