Piękne drewniane podłogi niezmiennie są doceniane i chętnie wykorzystywane w aranżacjach mieszkania. Świetnie uzupełniają praktycznie każdy styl. Należy jednak pamiętać, że powierzchnie wykonane z drewna wymagają odpowiedniego wykończenia, odnawiania i pielęgnacji. Jedną z usług, której celem jest przywrócenie blasku starym podłogom, jest cyklinowanie. Na czym to polega? Ile kosztuje cyklinowanie?
Czym jest cyklinowanie drewnianej podłogi?
Wytarta, porysowana czy w inny sposób zniszczona drewniana podłoga może zostać odnowiona. Cyklinowanie polega na zdarciu wierzchniej warstwy, która uległa zniszczeniu. Konieczne jest dotarcie do warstwy, w której drewno będzie ładne i świeże. Następnie należy wypolerować powierzchnię i zabezpieczyć ją specjalnym lakierem.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Ile kosztuje cyklinowanie i renowacja drewnianej podłogi?
Do cyklinowania wykorzystuje się cykliniarkę z papierem ściernym o różnej gradacji. Po zabiegu drewno jest dokładnie oczyszczone, a wszelkie nierówności i plamy usunięte. Odnowiona podłoga może z powodzeniem służyć przez kolejne 10 – 15 lat.
Cyklinowanie można wykonać na podłodze z litych desek, z desek malowanych farbą olejną, parkiecie oraz mozaice parkietowej. Klepka musi być odpowiednio gruba, aby przeprowadzenie zabiegu było możliwe. W zależności od zniszczenia zdzierane jest około 1 – 3 mm deski. Aby pozostała warstwa spełniała walory użytkowe, musi mieć grubość co najmniej 0,5 mm.
Cyklinowanie podłogi – ile kosztuje?
Cena cyklinowania podłogi uzależniona jest od miejscowości, w której ma być wykonany remont. W większych miastach należy liczyć się z nieco wyższym kosztem. Wpływ na cenę ma również rodzaj drewnianej powierzchni, a także jej wzór.
Średnie ceny cyklinowania podłogi:
- deski pomalowane farbą olejną – 50 – 60 złotych za metr kwadratowy
- parkiet lamelowy (lamparkiet) – 30 – 35 złotych za metr kwadratowy
- parkiet ze wzorem okrętowym, tzw. mijanka – 20 – 28 złotych za metr kwadratowy
- surowe deski – ok. 20 – 25 złotych za metr kwadratowy
Uzupełnieniem cyklinowania jest lakierowanie. Koszt trzykrotnego nałożenia środka przez ekipę remontową to około 7 – 10 złotych za metr kwadratowy.
Samodzielne cyklinowanie podłóg – ile kosztuje?
Niektóre osoby decydują się na samodzielne cyklinowanie podłóg. Czy to jest w ogóle opłacalne? Konieczne jest wyposażenie się w cykliniarkę. Można ją kupić za około 3 tysiące – podstawowy model lub wynająć – cena około 80 – 150 złotych za jeden dzień. Dodatkowo niezbędne będą wkłady z papieru ściernego. Cena jednego to około 10 – 50 złotych, w zależności od ziarnistości. Wymagane jest kupienie kilku sztuk o różnej gradacji.
Po cyklinowaniu przychodzi czas na lakierowanie lub olejowanie podłogi. W zależności od wybranego środka lakierowanie kosztuje około 10 – 80 złotych za 10 metrów kwadratowych. Olejowanie to natomiast koszt około 120 złotych za 10 metrów kwadratowych – olejowanie jednokrotne. W tym przypadku konieczna jest także odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. Olejowane podłogi powinno się myć środkami, które mogą kosztować nawet 80 – 100 złotych za litr.
Należy również pamiętać, że samodzielne cyklinowanie podłóg wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Jeżeli źle przeprowadzimy zabieg, konieczne będzie zatrudnienie ekipy remontowej, aby ta poprawiła to, co nam się nie udało. To zaś podwoi koszty renowacji podłogi.
Jak można sfinansować cyklinowanie podłogi?
Jednym ze sposobów na sfinansowanie cyklinowania podłogi jest zaciągnięcie pożyczki oferowanej przez firmę pozabankową. Interesującym rozwiązaniem jest to proponowane przez Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu w dogodnym dla nas terminie.