Niskie ciśnienie krwi jest objawem bagatelizowanym przez wiele cierpiących z tego powodu osób, bowiem powszechnie uważa się, że niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka jest nadciśnienie a nie sytuacja odwrotna. Zastanówmy się jednak, czy przyjęta przez ogół teoria nie jest błędna i nie niesie z sobą prawdziwych zagrożeń?
Hipotonia nazywana również niedociśnieniem, jest przypadłością, która bardzo często objawia się ogólnym spadkiem samopoczucia u człowieka. Uczuciu zmęczenia mogą towarzyszyć: zawroty głowy, omdlenia, kłopoty z koncentracją a nawet zaburzenia rytmu pracy serca. O ile niektóre z podanych objawów, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, tak ich następstwa w postaci nagłych zasłabnięć na ulicy czy za kierownicą, mogą mieć już bardziej poważne konsekwencje. Dlatego osoby cierpiące na niedociśnienie powinny skonsultować swoją indywidualną historię z lekarzem, by w skrajnych przypadkach móc liczyć na niezbędne wsparcie farmakologiczne.
Jeżeli jednak zastanawiamy się samodzielnie, co to niedociśnienie i niskie ciśnienie – jak radzić sobie z hipotonią? Zwróćmy uwagę na przyczyny problemu w postaci powolnego przepływu krwi w mało elastycznych naczyniach krwionośnych i niedotlenienia w odpowiedni sposób organizmu człowieka. Gdy poznamy teorię spadkową, możemy bowiem w przemyślany sposób przeciwdziałać zaburzeniu, pobudzając organizm do wzrostu ciśnienia na skutek ruchu a także pod wpływem substancji zawierających kofeinę o działaniu pobudzającym.
Warto zauważyć, że niedociśnienie nie jest chorobą, którą często poddaje się leczeniu, dlatego samoświadomość, znajomość objawów i działań pomocnych może być dla osób cierpiących bardzo ważną kwestią. Równowaga ciała i ducha, zdrowa dieta, brak stresu i aktywność, to elementy, wymieniane właściwie zawsze, gdy chodzi o poprawę zdrowia człowieka. I również w tym wypadku mają one szczególne znaczenie dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi w organizmie. To co istotne, to zasada złotego środka, aby nie szkodzić używkami, jeść zdrowo i regularnie i dbać o komfort psychiczny oraz odpowiedni wypoczynek, niezbędny do regeneracji.