Grecja jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Ze swoimi ponad sześćdziesięcioma zamieszkanymi wyspami, historycznymi miejscami, sielankowymi plażami i wysokimi pasmami górskimi stanowi interesującą atrakcję dla przybyszy z całego świata. Przed wyruszeniem w podróż zapoznaj się z jej najważniejszymi miejscami.
Ateny – kolebka antycznej cywilizacji
Kosmopolityczna stolica Grecji jest jednym z najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia. Ateny są doskonałym początkiem podróży, słynącym z pięknego Akropolu, starożytnej Agory i Nowego Muzeum Akropolu. Zakończ dzień, odkrywając cuda starożytności przy chłodnym drinku w jednym z wielu barów lub wybierz się na całodniową wizytę kulturalną, aby odkryć ateńską Riwierę lub pobliskie wyspy. Wakacje All Inclusive w Grecji, na przykład z biurem podróży R.pl, zdecydowanie Ci to umożliwią, gwarantując wysoki komfort wypoczynku.
Olimpia – miejsce narodzin igrzysk
Słynna siedziba pierwszych starożytnych igrzysk olimpijskich, które odbywały się co cztery lata na cześć Zeusa, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji. To wspaniała gościnna miejscowość, zanurzona w odległej przeszłości. Olimpia ułatwia poznanie wiedzy o starożytnych igrzyskach olimpijskich ze stadionem, gimnazjonem, świątyniami Zeusa i Hery, a także warsztatem starożytnego greckiego rzeźbiarza Fidiasza.
Patrząc w przyszłość. Wyrocznia Delficka
Delfy, położone u podnóża góry Parnas, stanowią interesujące miejsce archeologiczne. W starożytnym świecie pełniły kluczową rolę. Do Wyroczni Delfickiej przybywali Europejczycy z różnych regionów, aby dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości.
Santorini – poznaj wszystkie smaki wyspy
Ta urokliwa wyspa, położona w odległości 100 kilometrów na północ od Krety, zachwyca białą architekturą z dachami w niebieskiej kolorystyce oraz fantastycznymi klifami. Znajduje się tu Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny, Muzeum Prehistorycznej Thery, jak również wykopaliska Akrotiri. Będąc na Santorini, rozsmakuj się w tutejszej kuchni. Możesz sięgnąć po gyrosa, ciasto szpinakowe z fetą (spanakopita), gołąbki w liściach winogron (dolmades)
czy popularne placuszki z cukinii (kolokithokeftedes). Prawdziwym ratytasem jest też pyszny smażony ser (saganaki tyri), podawany z plasterkiem limonki oraz grillowana ośmiornica (chtapodi psito). W daniach kuchni greckiej nie brakuje też bakłażanów, jagnięciny i kalmarów. Do obiadu skosztuj lampkę tutejszej restiny lub muskatu.
Popływaj z żółwiami morskimi w wodach Zakynhtos
Zakynthos stanowi najpopularniejszy cel podróży dla miłośników pięknych greckich plaż i sielskich krajobrazów. Uwagę zwraca tu przede wszystkim Plaża Navagio, znana również jako Zatoka Wraku. Osiadły na mieliźnie statek, który niegdyś przewoził tytoń, stanowi nieodłączny element pejzażu. Zapiera dech w piersi zwłaszcza widok Błękitnej Jaskini, której białe ściany oblane są lazurowym kolorem odbijającego się w nich morza. Jeżeli szukasz pięknych piaszczystych plaż, wybierz się nad Zatokę Laganas, w której piaskach żółwie morskie Caretta Caretta składają jaja. Dla wszystkich zainteresowanych tematem działa tu również Ośrodek Informacji o Żółwiach Morskich. Spacerując po Zakynhtos, warto zwiedzić majestatyczną Bazylikę Agios Dionisos, a także wejść do Muzeum Bizantyjskiego, prezentującego kolekcję sztuki sakralnej. W mieście znajduje się również wenecka forteca Kastro, z której rozpościera się nieziemski widok na okolicę.
Heraklion i Knossos – najważniejsze miejsca Krety
Kreta, największa z greckich wysp i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leży 318 km na południe od portu w Atenach. Wspaniałym miejscem jest tu Heraklion, w którym żył znany pisarz XX wieku, Nikos Kazantzakis, autor Greka Zorby. Znajduje się tu również Muzeum Archeologiczne z 23 salami przedstawiającymi skarby prehistoryczne, z epoki brązu, jak również rzymskie i hellenistyczne. Pałac w Knossos, położony nieopodal Heraklionu, był siedzibą króla Minosa. Ten monumentalny kompleks słynął z pięknego, rozległego dziedzińca. Jak wynika z prac archeologicznych, Knossos zostało opuszczone około 1450 p. n. e. Archeolodzy nie są pewni dlaczego – mogło stać się tak na skutek katastrofalnego trzęsienia ziemi po wybuchu wulkanu lub po najechaniu przez najeźdźców. Bez względu na przyczynę Minojczycy z wyspy całkowicie zniknęli.
Kanał Koryncki – łączy i dzieli
Słynny Kanał Koryncki to miejsce, w którym Morze Egejskie spotyka się z Morzem Jońskim. Jego budowę ukończono w 1893 roku. Dzięki niemu główna część Grecji jest oddzielona od Peloponezu Przesmykiem Korynckim. Dla statków przypływających tu z całego świata jest nie lada ułatwieniem, skracającym drogę morską o ponad 200 Mm. Wschodni kraniec mostu rozpościerającego się nad kanałem stanowi również popularny punkt widokowy.
Artykuł sponsorowany.