Gdzie wyjechać na weekend w Polsce?

Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, a może Zakopane? To najbardziej popularne miejsca na weekendowe wyjazdy turystyczne wśród szerokiej rzeszy Polaków. Można spodziewać się jednak, że u szczytu sezonu turystycznego w największych i najbardziej atrakcyjnych pod względem zabytków czy krajobrazów miastach w Polsce będzie ogromny tłok. Wypoczynek w takich warunkach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Prezentujemy więc alternatywny wybór ciekawych miejsc na podróże weekendowe po Polsce.

Weekend w górach

Ciekawe miejsca w Polsce znajdą się w każdej części kraju, ale szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym są polskie góry. Zamiast jednak ustawiać się w kolejkę na Kasprowy czy Giewont i bez końca szukać miejsca w restauracjach na Krupówkach, warto  wybrać się na przykład do Babiogórskiego Parku Narodowego. Wędrówka na Babią Górę nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, choć jest to góra mająca tzw. piętra alpejskie. Z jej szczytu roztaczają się piękne widoki. W okolicy można zakwaterować się w Zawoi, czyli w jednej z najdłuższych wsi w Polsce. Warty uwagi jest tu drewniany, urokliwy kościółek św. Klemensa. Można odwiedzić też Zubrzycę Górną z Orawskim Parkiem Etnograficznym.

Kolejną propozycją na wyjazd na weekend w polskie góry niech będą Góry Świętokrzyskie. W Świętokrzyskim Parku Narodowym szlaki prowadzą turystów do Bazyliki na Świętym Krzyżu czy do klasztoru bernardynek w Świętej Katarzynie. Będąc w tych regionach Polski można odwiedzić Kielce i zobaczyć Pałac Biskupów, zwiedzić zabytkowe miasteczko Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich, wybrać się do jaskini Raj oraz do ruin zamku w Chęcinach w okolicy Kielc.

Z wizytą w Lublinie

Wśród największych miast w naszym kraju znajduje się Lublin. To piękne, choć mało zatłoczone przez turystów miasto, w którym możemy w ciekawy sposób spędzić weekend. Zabytków jest tu co niemiara, m.in. stare miasto z pięknymi kamienicami, Piwnicą pod Fortuną i kościołem oraz katedrą, Zamek Lubelski z freskami w słynnej Kaplicy Świętej Trójcy, Państwowe Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej.

Oderwanie od wielkomiejskiego zgiełku na Podlasiu

Niedocenianym turystycznie miejscem w Polsce jest Podlasie, gdzie możemy do woli podziwiać dziką przyrodę i poznawać specyficzną kulturę tutejszych mniejszości etnicznych. Nocleg na weekend na Podlasiu zarezerwować można na przykład w Białymstoku. Już samo miasto otwiera przed turystami swoje podwoje, oferując wiele atrakcji, w tym pałac Branickich z ogrodem, bazylikę archikatedralną oraz kościół św. Rocha, który jest przykładem architektury sakralnej art deco w Polsce. Na Podlasiu warto też zobaczyć Tykocin, z dawną zabudową, synagogą i barokowym kościołem oraz odbudowanym zamkiem królewskim. Ciekawie prezentuje się także Supraśl, z odbudowanym monastyrem Zwiastowania.

Wiesz już, gdzie na weekend wyjechać w Polskę, aby uniknąć tłoków, ale zobaczyć coś zupełnie wyjątkowego? Możesz więc już ruszać w trasę, rezerwować nocleg na weekend dla siebie i swojej rodziny. Obserwuj nasz blog o podróżach, a dowiesz się, gdzie jeszcze warto się wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here