Ekologiczny Diesel

0
1258

Coraz częściej na stacjach benzynowych możemy spotkać nowy dystrybutor z tajemniczą nazwą- dystrybutor AdBlue. Czym jest AdBlue i jakie ma zastosowanie w motoryzacji? Czy jest to rodzaj nowego paliwa? Kiedy jestem zobowiązany zatankować owe Adblue? Takie pytania codziennie zadają sobie kierowcy na stacjach benzynowych.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ekonomie. Od pewnego czasu wymogi Unii Europejskiej jasno przestawiają wytyczne co do emisji spalin. Każdy pojazd wyposażony w silnik spalinowy musi spełniać ściśle określone normy emisji spalin. Wartość ta jest przypisana do każdego silnika. Robiąc przegląd techniczny naszego auta, możemy zauważyć jak diagnosta wkłada dziwny przedmiot do naszej rury wydechowej a na monitorze odczytuje jakieś skomplikowane parametry.

Co to za liczby wyświetlają się na monitorze?

A no właśnie w tym momencie diagnosta kontroluje czy nasz silnik nie wytwarza za dużo szkodliwych spalin. Wiadomo nie od dziś, że pojazdy wyposażone w silniki diesla, są o wiele mniej ekologiczne, od samochodów napędzanych jednostką benzynową bądź elektryczną czy hybrydową. Jeszcze jakiś czas temu przepisy nie były pod tym względem tak rygorystyczne i na ulicach mogliśmy zauważyć zostawiające za sobą wielkie czarne chmury stare diesle. Czasy jednak się zmieniły. Ludzie są coraz bardziej świadomi pojęć związanymi z nurtem ekologicznym.

Jak jednak połączyć korzyści płynące z silników wysokoprężnych wraz z ekologią?

Tutaj właśnie wkracza instalacja AdBlue. Jej zadaniem jest zmniejszyć emisje szkodliwych spalin, tak aby były zachowane obowiązujące normy. Tankowanie z AdBlue dystrybutor nie jest możliwe jednak na każdej stacji. Często możemy spotkać AdBlue do kupienia w litrowych butelkach czy wielolitrowych baniakach. Sposób uzupełniania płynu nie jest skomplikowany. Zazwyczaj obok wlewu na paliwo mamy osoby wlew na AdBlue. Chociaż dla posiadaczy starszych aut, może być to rzecz znana tylko z opowieści, tak nowe samochody z fabryki wyjeżdżają już wyposażone w ową instalację, a stacje benzynowe coraz częściej zaopatrują się w dystrybutory AdBlue.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here