domki drewniane

W dzisiejszych czasach, kiedy możliwość odpoczynku we własnym domu na łonie natury jest na wyciągnięcie ręki, domki drewniane zyskały na popularności w naszym kraju jak nigdy wcześniej. Mimo, że sam proces budowy jest zazwyczaj wykonywany przez zespół profesjonalistów, to klienci też muszą podejmować ważne decyzje, które odzwierciedlają zarówno ich indywidualne potrzeby, jak i dostępny budżet. Z racji tego, że nieczęsto jest poruszana kwestia w sferze dom z drewna cena a sama budowa takiej konstrukcji nie jest czymś, co wykonuje się codziennie, postanowiliśmy podzielić się czterema istotnymi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia wymarzonego domku z drewna.

Czy warto wybudować dom wielopiętrowy?

Chociaż pytanie dotyczące budowy wielopiętrowego domu może na pierwszy rzut oka nie wydawać się wystarczająco istotne, zdziwisz się jak bardzo może wpłynąć na zaplanowanie przestrzeni mieszkalnej oraz samą cenę domku z drewna. Przede wszystkim, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na swojej działce, parterowy domek drewniany może stać się doskonałym wyborem na osobisty wypoczynek. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na stworzenie większych pomieszczeń w domu, ale również nie wymaga poświęcenia dodatkowych funduszy na rozdzielenie pięter i montaż schodów, tak potrzebnych do budowy drugiego piętra. Jeśli, jednak przestrzeń działki, na której planujesz wybudować domek drewniany, jest ograniczona lub masz inny ważny powód, aby dodać drugie piętro, pamiętaj, że należy dokładnie przemyśleć taką decyzję – najlepiej kilka razy.

Dodając do projektu domu drugie piętro, musisz zdecydować czy wybrać konstrukcję drewnianą czy betonową. Mimo, że drewniane przegrody mają niską izolację hałasu w porównaniu do przegrody betonowej, to są niezwykle proste do wybudowania i nie wymagają dodatkowego szalowania, co przekłada się na niższy koszt budowy. Warto również wspomnieć, że materiały można ukryć w samej konstrukcji podłogi, co sprawia, że walory estetyczne domku z drewna na tym nie ucierpią. Aby położyć wysokiej jakości drewnianą podłogę, należy dokładnie obliczyć jej przyszłe obciążenie. W innym przypadku, dom z drewna może mieć kilka znaczących wad.

Jak wybrać odpowiednie schody?

Schody w domku z drewna mają istotne znaczenie ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory estetyczne, ale bezpieczeństwo i wygoda powinny pozostać na pierwszym miejscu. Budowa domków drewnianych to nie czynność, która jest wykonywana codziennie, dlatego przed przystąpieniem do procesu montażu schodów należy koniecznie wykonać precyzyjne obliczenia i wziąć pod uwagę wiele niuansów – nawet najmniejszy błąd, wynoszący kilka centymetrów może zniszczyć cały projekt schodów.

Przed podjęciem decyzji, jakie schody zamontować, należy ocenić ile miejsca możesz na nie przeznaczyć – na przykład, szerokie i kręte schody o nowoczesnym designie nie będą najlepszym wyborem do pomieszczenia, w którym już brakuje wolnej przestrzeni. Ważne jest również, aby wybrać rodzaj i kształt schodów zgodnie z ich przeznaczeniem – jeśli ze schodów będą korzystać osoby starsze i małe dzieci, należy dokładnie przemyśleć dodatkowe udogodnienia, takie jak nakładka antypoślizgowa.

Jedną z najważniejszych reguł dotyczących bezpieczeństwa na schodach jest równa wysokość każdego stopnia. Z racji tego, że schody są projektowane na wczesnym etapie budowy domu, to zazwyczaj głównym powodem różnicy w stopniach jest nieprzewidziany poziom podłogi. Mimo, że sama szerokość schodów nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo, prawidłowy stosunek wysokości stopni do ich szerokości jest niezwykle ważny. Zgodnie z ogólnymi zasadami, typowa wysokość stopni wynosi 15-19 cm, dlatego podczas obliczania proporcji stopni, należy wiedzieć, że wysokość stopnia powinna być dwa razy większa niż jego głębokość.

Nie mniej ważnym aspektem jest kąt nachylenia schodów. Podczas projektowania schodów do Twojego domku drewnianego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kąt nachylenia, który nie może przekraczać 45 stopni. Jeśli kąt nachylenia schodów jest większy, to są one odpowiednie tylko dla rzadko używanych lokali – a nie domu. Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę są balustrady. Zalecana bezpieczna wysokość balustrad wynosi od 80 do 90 cm, jednak warto jest również pamiętać, że najczęściej ich wysokość jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb.

Ponadto, należy wspomnieć, że sam projekt schodów będzie miał duży wpływ na koszt domu z drewna. Bazując na cenach rynkowych, średni koszt schodów waha się od 1,000 do 2,500 euro. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz ekskluzywny design schodów, lub unikalne rozwiązanie architektoniczne, cena może dramatycznie wzrosnąć – pamiętaj, że materiał wybrany do budowy schodów ma taki sam wpływ na cenę. Najprostszą i chyba najpowszechniejszą wersją schodów są drewniane schody jednopoziomowe, zrobione z drewna sosnowego lub innego drewna iglastego. Takie schody są bardzo podobne do prostych schodów, ale zazwyczaj mają pojedyncze zgięcie wynoszące 90 stopni, a ich koszt to około 3,000 euro. Natomiast, cena schodów krętych zaczyna się od 1,800 euro, ale w zależności od wysokości, projektu i użytego materiału, cena może wzrosnąć nawet do 5,000 euro i więcej.

Jakie wykończenie wnętrza wybrać?

Domki drewniane są silnie powiązane z rustykalnym stylem, jednak to wcale nie musi oznaczać, że Twój domek nie może być nowoczesny. Jeśli, zatem zaczynasz myśleć o tym, jak przygotować wnętrze swojego domku z drewna, dokładnie przemyśl jaki rodzaj wykończenia najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Trudno jest nie kojarzyć domków drewnianych z naturalnością i naturą, ale na obecnym rynku budowlanym jest dostępnych wiele opcji nowoczesnych domków z drewna. Chyba najpopularniejszym materiałem wykończeniowym do wnętrza takiego budynku, który doskonale komponuje się z drewnem w nowoczesnych pomieszczeniach, pozostaje płyta gipsowo-kartonowa. Dzięki niej zrealizujesz unikalne warianty aranżacji wnętrza i z łatwością je urozmaicisz, rezygnując z rustykalnego wyglądu, który jest tak mocno kojarzony z domkami drewnianymi. Komponując ściany lub sufit wykonane z płyty gipsowo-kartonowej z naturalnym lub przetworzony drewnem, nie tylko nadasz przestrzeni nowoczesności, ale również zachowasz naturalny akcent drewna.

wykończenie wnętrza

Jednak pamiętaj, że połączenie drewna z płytą gipsowo-kartonową to nie jedyny sposób na zapewnienie nowoczesnego stylu w pomieszczeniach. Dzięki wkomponowaniu akcentów z płytek i fragmentów kamienia do wnętrza, drewniany dom stanie się całkiem stylowy. Dobrym przykładem takiego rozwiązania może być kominek wyłożony kamieniem lub płytkami. Fragmenty kamieni (lub cegły) i płytek mogą być szczególnie praktycznym wyborem w domowej kuchni lub łazience – ściany będą łatwe w utrzymaniu, a oryginalny dobór wykończenia będzie pasował do każdego rodzaju drewna, nadając pomieszczeniu wyrazistego stylu. Jeśli chodzi o podłogę domku drewnianego, nowoczesne domy charakteryzują się dość dużą różnorodnością możliwości – mogą być wykonane z paneli z naturalnego drewna, laminatu o fakturze drewna lub kamienia, do wyboru są również płytki czy wykładzina. Jednak, te ostatnie opcje są rzadziej stosowane w domkach w stylu nowoczesnym, ze względu na specyficzny charakter tych materiałów.

Przyszłe kolory wnętrza są kolejną kwestią, która jest szczególnie ważna pod względem jego wykończenia. Wybrane przez Ciebie barwy decydują nie tylko o atmosferze i stylu w Twoim domku drewnianym, ale również wpływają na ogólne poczucie przestrzeni i ilość światła w pomieszczeniach. Bazując na ogólnej wiedzy, nietrudno jest zrozumieć, że domek z drewna, w którym królują jasne kolory, nada przestrzeni więcej światła. Jasne wnętrze jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy w domku brakuje okien, lub światło słoneczne, które próbuje przedostać się przez okna, jest blokowane przez drzewa rosnące na zewnątrz. Natomiast, jeśli decyzja o wyborze tylko jasnych barw wydaje Ci się trochę nudnym rozwiązaniem, można urozmaicić takie wnętrze malując jedną ścianę na inny kolor lub kładąc na niej tapetę.

Zintegrowany garaż czy wydzielona szopa?

Nie jest tajemnicą, że praktycznie każda działka, na której stoi domek drewniany, jest nierozerwalnie związana z ogrodnictwem. Nawet, jeśli nie planujesz uprawiać warzyw i owoców latem, prawdopodobnie nadal będziesz musiał zajmować się swoim ogrodem, chociażby kosząc trawę lub przystrzygając gałęzie drzew i krzewów. Nie wykonasz tych wszystkich prac bez odpowiednich narzędzi, takich jak: łopata, grabie, sekator, czy kosiarka, które zajmują dość dużo wolnego miejsca. Z racji tego, że garaż jest zazwyczaj używany do przechowywania takich przedmiotów, jego dobudowa jest dość często rozważana na wczesnym etapie budowy domku drewnianego. Jednak, według opinii ekspertów, wprowadzenie do projektu garażu nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla tego rodzaju domów, zwłaszcza gdy w pobliżu krążą dzięcioły.

Warto jest wspomnieć, że jeśli zdecydujesz się na wyposażenie swojego domku z drewna w garaż, to będzie on wliczany do całkowitej powierzchni mieszkalnej. Pamiętaj, że pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli całkowita powierzchnia domku drewnianego nie przekracza 80 m2 , a jego wysokość nie wynosi więcej niż 8,5 m. Dlatego, budowa takiej konstrukcji bez pozwolenia, ale ze zintegrowanym garażem, w znacznym stopniu ogranicza przestrzeń mieszkalną.

Mimo, że dobrze przemyślany projekt, może sprawić, że garaż będzie nie tylko miejscem do przechowywania samochodu, ale również doskonałym pomieszczeniem do przechowywania większych, rzadziej używanych przedmiotów, to pamiętaj, że taką samą funkcję może spełniać szopa ogrodowa, znajdująca się zaraz obok Twojego domku z drewna. Dzięki takiemu pomieszczeniu, zwolni się dużo miejsca w domu – na przedpokoju, w sypialni, a nawet w salonie – co sprawi, że utrzymanie porządku będzie znacznie łatwiejszym zadaniem. Jeśli zdecydujesz się na budowę wydzielonego budynku – szopy zamiast garażu – będziesz mógł czerpać radość ze znacznie większej przestrzeni mieszkalnej.

Jednak trudno jest zaprzeczyć, że garaż zintegrowany z Twoim domkiem drewnianym daje maksymalną ilość komfortu. Wiata może być wystarczająco dobrym rozwiązaniem w okresie letnim, kiedy jedynymi negatywnymi czynnikami wpływającymi na stan samochodu są słońce i deszcz. Jednak w czasie zimy, Twój pojazd wymaga znacznie większej ochrony. Z tego powodu, jeśli planujesz spędzać czas w swoim domku z drewna nie tylko latem, ale również odpoczywać w nim zimą, budowa garażu jest decyzją wartą dokładniejszego przemyślenia.

Istnieją jeszcze inne ważne zalety garażu, które są odczuwalne przez każdego z nas w okresie zimowym – przechowując samochód pod gołym niebem, codziennie trzeba zeskrobać zamarznięte szyby samochodu. Z drewnianym garażem, poranne podróże w sezonie zimowym będą o wiele przyjemniejsze – wystarczy uruchomić ciepły samochód i jechać. Budując garaż dla swojego samochodu, nie tylko będziesz cieszyć się wspomnianymi, ekskluzywnymi zaletami garażu zimą, ale także unikniesz budowy dodatkowego miejsca do przechowywania. O ile, na pierwszy rzut oka, budowa dodatkowej konstrukcji, aby stworzyć więcej miejsca do przechowywania, może nie wydawać się bardzo dużym przedsięwzięciem, o tyle projekt takiej przestrzeni musi być dobrze przemyślany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here