Dlaczego warto wysyłać dziecko na półkolonie?

Każdy rodzic chciałby żeby jego dziecko było szczęśliwe i spędzało swój czas w sposób jak najbardziej wartościowy. Ciężko o to zadbać, gdy samemu trzeba chodzić do pracy. Dobrym pomysłem może, więc być posłanie dziecka na półkolonie. Dlaczego warto skorzystać z tego pomysłu?

Uczenie samodzielności

Każde dziecko powinno uczyć się samodzielności. Niestety zbyt opiekuńczy rodzice odbierają maluchowi możliwość uczenia się i samodzielnego działania. Chcą go chronić przed całym światem. Jednak wcale nie musi on być zły, tylko trzeba się tego nauczyć.

Na półkoloniach dziecko ma szansę na to, by poczuć się jak mały dorosły. Znajduje się w obcym miejscu i w towarzystwie nieznanych mu osób. Ta sytuacja może na pierwszy rzut oka wydawać się dość nieprzyjemna. Jednak dziecko samo odkryje, że czuje się w niej dobrze. Dzięki temu można odkryć, że nowe sytuacje nie muszą być przerażające.

Bezpieczeństwo

Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci wakacje i ferie mogą być powodem do obaw rodziców. Takie dziecko nie może przecież być cały dzień samo w domu. Zatrudnienie opiekunki natomiast jest kłopotliwe i drogie.

Dużo prościej jest znaleźć ciekawą ofertę półkolonii. Mogą one np. być zajęciami tematycznymi związanymi z jakąś pasją dziecka. Z całą pewnością czas spędzony na nich nie będzie zmarnowany. Rodzic, natomiast będzie miał pewność, że dziecko ma zapewnioną właściwą opiekę.

W czasie półkolonii dzieci przebywają pod nadzorem opiekunów, którzy mają przygotowanie pedagogiczne. Najczęściej mają oni też obowiązek odbycia kursu pierwszej pomocy. W obecności takich opiekunów dziecko jest bardziej bezpieczne niż we własnym domu.

Zorganizowany czas

Trudno żeby rodzic był równocześnie w pracy i zajmował się organizacją czasu dziecka przebywającego w domu. Niestety, ale nie ma takiej możliwości, by cały czas kontrolować co dziecko robi. Może się, więc okazać, że całe ferie lub wakacje maluch spędził robiąc coś niedozwolonego, np. cały czas oglądał telewizję albo korzystał z komputera.

Z tego powodu warto wysłać dziecko na półkolonie. Tam, będzie miało czas zorganizowany zgodnie z przyjętym planem zajęć. Tam nie ma miejsca na nudę, ani zabawy z komputerem. Na półkoloniach chodzi przecież też o to, by nawiązywać relacje z innymi dziećmi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here