Karmienie piersią choć jest tak bardzo naturalne może przysporzyć młodej mamie wiele problemów. Zwłaszcza na początku gdy laktacja dopiero startuje przed kobietą staje ważne wyzwanie. Większość kobiet chce karmić swoje dzieci piersią, wielu kobietom udaje się to robić skutecznie przez długi czas ale nie brakuje też takich, które szybko się poddają bo nie otrzymują właściwego wsparcia i pomocy. Powiedźmy wprost karmienie piersią nie jest łatwe. Walczysz o to żeby mleko się pojawiło, noworodek cały czas chce dosłownie wisieć na piersi więc nie masz chwili wytchnienia, potem zmagasz się z bolącymi i pękającymi brodawkami, następnie przychodzi nawał kiedy mleko dosłownie się leje, a maluch nie nadąża z piciem, piersi okrutnie bolą i są twarde jak kamienie. Na chwilę przychodzi czas stabilizacji, po czym zaczyna się ząbkowanie, dziecko zaczyna gryźć pierś, często bardzo boleśnie. Nocne częste wstawanie jak i to całe karmienie na żądanie nie są łatwe. A gdy już wszystko się normuje, zaczynasz słyszeć pytania ,, jak długo jeszcze będziesz karmić, przecież dziecko jest już duże. Jednak warto stoczyć ten bój, warto karmić piersią i to najdłużej jak się da.

Warto karmić piersią ponieważ

 

Mleko kobiecie jest najlepiej dopasowanym pokarmem dla danego dziecka. Nie jest go w stanie przebić żadna mieszanka. Mleko matki każdego dnia dostosowuje się do potrzeb dziecka. Wystarczy, że któryś z domowników zachoruje, a mleko matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które ochronią maluszka. Mleko mamy ma indywidualny skład, dobrany idealnie do jej dziecka. Idealnie odpowiada na potrzeby rozwojowe maluszka.

Warto karmić piersią także dlatego, że pokarm kobiecy skutecznie chroni dziecko przed alergiami. Mleko matki wspomaga układ immunologiczny dziecka i przyspiesza jego dojrzewanie. Dzięki swym unikalnym składnikom uszczelnia ściany jelit, które zyskują skuteczniejszą barierą dla alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Zostało to udowodnione naukowo. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś składnik z diety mamy uczuli malucha ale zdarza się to niezwykle rzadko. Wystarczy go wtedy wyeliminować z diety na jakiś czas, nie na zawsze.

Udowodniono także, że mleko mamy chroni maluszka przed próchnicą oraz takimi chorobami jak zapalenie uszu, zapalenie żołądka i jelit, celiakią, biegunką, czy astmą. Działa tak nie tylko w okresie kiedy dziecko jest karmione piersią ale także procentuje na przyszłość bo zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, cukrzycy, nowotworów oraz nadwagi. Powiedź sama czy to nie są ważne powody dla których warto karmić piersią.

Z tego dobrodziejstwa korzysta nie tylko dziecko ale i matka bowiem kobiety karmiące piersią znacznie rzadziej zmagają się z depresją poporodową czy baby bluesem. Zmniejsza się u nich ryzyko występowania takich chorób jak rak sutka, rak jajnika, rak piersi, osteoporoza czy cukrzyca.

Karminie piersią wpływa też skutecznie na zrzucanie pociążowych kilogramów. Karmiąc maluszka naturalne znacznie szybciej wrócisz do formy. Ma także wpływ na sprawniejszą regenerację macicy po porodzie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca by karmić dziecko wyłącznie piersią przez 6 pełnych pierwszych miesięcy życia dziecka. Za optymalne uważa się karmienie piersią przez okres dwóch lat, a nawet i dłużej jeśli tylko matka i dziecko tego chcą. Nie daj sobie w mówić, że po roku karmienia w piersiach jest już tylko woda. Kobiece piersi są cudowne pod wieloma względami ale wody nie potrafią produkować. Warto karmić piersią, warto to robić długo, nie warto ulegać stereotypom. Grunt to być w zgodzie ze samą sobą, a zapewnisz dziecku wszystko to co najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here