Każda karma dla pupila ma swoje wady i zalety. Kot nie pije tak często wody, jak pies, ale swój organizm dodatkowo nawadnia, jedząc mokrą karmę. Taki rodzaj posiłku stanowi dla niego najlepszy przysmak. Większość kotów mając do wyboru jedzenie mokre lub suche, z pewnością wybierze to pierwsze. Taki przysmak ma wiele wariantów. To głównie mięsne kawałki w sosie lub galarecie, ale też musy, filety i pasztety. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści ma mokra karma dla kota.
Co powinna zawierać mokra karma dla kota?
Mruczki powinny dostać przede wszystkim białko. Na nim powinno się w większej mierze opierać żywność dla Twojego pupila. Kot to mięsożerca, dlatego energię czerpie z białka. Koty długowłose potrzebują aż 30% dziennej dawki protein, które zużywają jako budulec skóry i sierści. Bardzo ważne są tłuszcze, które są również dobrym źródłem energii i mają w sobie większą kaloryczność niż białka. Kupując karmę, zwróć uwagę na rodzaj tłuszczy. Te najlepsze to nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają odporność zwierzęcia i działają przeciwzapalnie. Ich obecność zapewnia dobre wchłanianie witamin. Najważniejszą z nich jest witamina A, ale także D, E i wszystkie z grupy B. Z minerałów warto wziąć pod uwagę cynk, magnez i potas. Węglowodany z kolei pozwalają na utrzymanie optymalnej wagi. W mokrej karmie dla kota istotny jest także błonnik, który wspiera jelita i stymuluje mikroflorę.
Zalety mokrej karmy dla kota
Głównym składnikiem kociego menu powinna być mokra karma. Jest bardziej akceptowalna przez pupila i zapewnia dodatkowe nawodnienie. Posiłek w takim wydaniu jest łatwiejszy do spożycia. Kot łatwiej go pogryzie i strawi. Innymi zaletami karmy mokrej są:
- większa ilość wody poprawia pracę nerek,
- odpowiednio nawadnia, ponieważ koty nie piją wiele wody,
- posiada więcej białka niż karma sucha,
- jest bardziej sycąca,
- pomaga lepiej utrzymać odpowiednią wagę kota,
- karma mokra bardziej wspiera układ pokarmowy zwierzęcia.
Udowodniono, że mokre posiłki redukują u kotów problemy z układem moczowym. Są również bardziej wspierające dla jego uzębienia.
Mokra karma dla kota, a zbilansowana dieta
Kurczak, jagnięcina, wołowina, ryby – tak zróżnicowane mięso dostarcza wszystkich, niezbędnych i potrzebnych Twojemu kotu witamin i mikroelementów, dlatego ustalając menu pupila, warto urozmaicić jego dietę. Nie chodzi o tu, by pozbawić kota karmy suchej, ale mokra powinna stanowić około 60% dziennego żywienia. Weterynarze zalecają, by stosować właściwe połączenie obu konsystencji, w odpowiednich proporcjach. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na mokrą karmę dla kota. Obserwuj swojego pupila, sprawdza,j co mu lepiej smakuje. To też jest ważne, bo zdrowy kot, to kot szczęśliwy.