Dlaczego nieprawdziwa informacja może być groźna?

W dobie wszechobecnie panującego internetu oraz social media każdy użytkownik może w łatwy sposób sięgnąć po konkretną, interesującą go informację. Pomocne są tu różnego typu witryny (np. Wirtualny Świdwin, Gazeta Więcborska). Jednakże, także każdy użytkownik ma prawo dodać „coś od siebie”. W taki sposób właśnie mogą pojawiać się tzw. „fake newsy”, czyli nieprawdziwe informacje czy wiadomości, które możemy znaleźć na forach, blogach, Twitterze, itd.

Skąd biorą się „fake newsy”?

Te nieprawdziwe informacje mogą zostać wygenerowane przez maszyny (zwykle są to uczące się maszynowo boty, udające ludzi i potrafiące komunikować się za pomocą aplikacji) bądź algorytmy informatyczne, ale również, co zdarza się najczęściej, przez innych użytkowników internetu posiadających fałszywe konta. Liczba „fake newsów” stale rośnie, ponieważ ich autorzy często otrzymują wynagrodzenie za takie treści.

Dlaczego „fake newsy” tak trudno odróżnić od rzetelnych informacji?

Wynika to z faktu, iż zwykle są one w pisane w sposób wzbudzający nasze zaufanie, często przez „osoby znane” (czyli ludzi lub boty, podające się za te osoby). Ponadto, te nieprawdziwe informacje mogą pojawiać się na portalach informacyjnych czy na naszych ulubionych portalach społecznościowych, np. jako tweety lub wpisy na blogach. Co więcej, nie rzadko wiadomości te odwołują się do różnych badań naukowych.

Szkodliwość płynąca z „fake newsów”

Tak, jak w życiu codziennym dezinformacja na jakiś temat bądź fałszywe informacje o nas samych mogą być bardzo krzywdzące, tak samo dzieje się w internecie. „Fake newsy” powstają z myślą, aby szkodzić danym przedsiębiorstwom bądź konkretnym osobom czy grupom osób, by szerzyć chaos informacyjny oraz żeby nabrać, oszukać czytelników takich wiadomości. Im więcej takich fałszywych informacji, tym mniej tak naprawdę możemy ufać treściom wrzucanym na portale społecznościowe, serwisy informacyjne czy w inne miejsca w internecie.

Przed „fake newsami” bronić można się tylko w jeden sposób: nie należy wierzyć wszystkiemu, co przeczytamy w internecie, a jeżeli napotkamy na fałszywą informację, warto zgłosić ją do administratora strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here