Czym wyróżniają się dostępne na rynku rodzaje alkomatów

Alkomat to praktyczne urządzenie, dzięki któremu sprawdzimy to, czy po spożyciu alkoholu będziemy mogli bezpiecznie prowadzić pojazd. Wykonanie testu trzeźwości ochrania kierowców przed możliwymi konsekwencjami kierowania samochodu w stanie upojenia alkoholowego. W sprzedaży, dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów. Niektóre modele sprawdzą się w użytku domowym, a inne dedykowane są potrzebom firm.

Rodzaje alkomatów- co mamy do wyboru?

Alkomaty ze względu na częstotliwość użytkowania możemy podzielić na:

  • Urządzenia jednorazowe– obecne w nich związki chemiczne zmieniają barwę w wyniku reakcji chemicznej, w której bierze udział alkohol. Badanie polega na wdmuchaniu sporej ilości powietrza do balonika i sprawdzeniu tego, czy substancja znajdująca się w alkomacie zmieni swój kolor. Jeśli tak się stanie, wówczas uzyskany odcień należy porównać ze wzornikiem. Co ważne, takie modele nie są zbyt precyzyjne,
  • Alkomaty elektroniczne– czyli modele wielorazowe. To urządzenia mierzące parametry chemiczne, bardziej zaawansowane i dokładniejsze. Ich najważniejszym elementem jest sensor i układ elektroniczny. W sensorze zachodzą reakcje chemiczne, natomiast zadaniem układu jest obliczenie stężenia alkoholu przy użyciu otrzymanych z sensora informacji.

Jeśli chodzi o budowę i mechanizm działania, to można wyróżnić:

  • Alkomaty półprzewodnikowe– tanie modele o najniższej dokładności pomiaru. Ich mechanizm działania polega na tym, że alkohol obecny w wydychanym powietrzu doprowadza do utleniania się powierzchni wewnętrznej elektrody, co przekłada się na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Uzyskane wyniki nie są dokładne i wiele czynników może zaburzyć ich prawidłowość (leki, jedzenie, tytoń),
  • Alkomaty z sensorem elektrochemicznym– najchętniej wybierane. Korzystają z nich służby mundurowe. Wyposażone w sensor składający się ze związków chemicznych wchodzących w reakcję chemiczną po kontakcie z etanolem. W jej wyniku dochodzi do wytworzenia się kwasu octowego, który doprowadza do uwolnienia elektronów i powstania energii elektrycznej w alkomacie. Na podstawie jej ilości otrzymuje się wynik pomiaru, z minimalnym marginesem błędu,
  • Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym – ich sposób działania bazuje na podczerwieni. To niezwykle precyzyjny, nowoczesny i najdokładniejszy sprzęt.

Alkomat- na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o jego zakupie?

Wybierając urządzenie badające trzeźwość, warto przyjrzeć się takim kwestiom jak: dokładność pomiaru, częstotliwość kalibracji, sposób ładowania i rodzaj baterii, wystarczająco szeroki zakres pomiaru czy szybkość przedstawiania wyników. Nie bez znaczenia jest też wygodny i czytelny wyświetlacz. Dobrze jest też sprawdzić, w jakiej temperaturze alkomat może dokonać pomiaru oraz to, czy posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o jego jakości.

Dostępność różnorodnych modeli alkomatów na rynku jest imponująca. Podejmując decyzję o inwestycji w takie urządzenie, należy kierować się własnymi potrzebami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here