Zastanawiasz się czasem czym jest szczęście ? Co najczęściej sprawia, że czujesz się szczęśliwą osobą ? Kiedy tak naprawdę jest Ci dobrze ? Jeden z najszczęśliwszych narodów świata czyli Duńczycy mają swoją filozofię szczęścia, którą wszyscy powinni zacząć naśladować. Nazywa się hygge.

Co to jest hygge

 

Mamy taką skłonność do pomniejszania lub całkowitego pomijania naszej codzienności, nie traktujemy jej czegoś co napawa nas szczęściem. Myślimy raczej, że będziemy szczęśliwi na wakacjach, albo jak kupimy coś drogiego, albo jak wygramy na loterii znaczną sumę pieniędzy. Czasem czekamy bardzo długo na to żeby poczuć się szczęśliwymi bo nie oszukujmy się te wielkie momenty nie zdarzają się w naszym życiu zbyt często. Tymczasem Duńczycy odkryli coś zupełnie innego. Można rzec, że to prawdziwa rewolucja. Oto czym jest hygge.

Hygge to odkrywanie szczęścia w małych codziennych radościach i przyjemnościach. To docenianie tego wszystkiego co zwyczajne i z pozoru błahe ale jednak bardzo istotne w naszym codziennym życiu. Hygge odpowiada na pytanie jak żyć szczęśliwie. Może się zdziwisz ale wcale nie potrzebujesz do tego willi z basenem czy konta z sześcio cyfrową sumą na koncie.

W tej filozofii chodzi o to żeby czasem się zatrzymać, żeby docenić swoje życie. Odejść od komputera czy smartfona i pójść z bliskimi na spacer. By być blisko i cieszyć się swoim towarzystwem. Hygge propaguje wspólne spędzanie czasu z innymi ludźmi, nie wirtualnie, a realnie. Kontakty z innymi ludźmi, których lubimy dają nam poczucie szczęścia. Napawają nas radością i optymizmem. Człowiek z natury jest stadny, siedzenie sam na sam z komputerem nas nie uszczęśliwi. Za to spokojna rozmowa z drugim człowiekiem może sprawić wiele radości.

Filozofia hygge to także docenianie małych przyjemności. To kawa wypita w spokoju w ulubionym kubku, to książka czytana pod ciepłym kocem, to wystawienie twarzy do słońca, to pójście na spacer z psem, to obserwowanie w towarzystwie kubka herbaty jak deszcz pada za oknem, to wesołe wygłupy z dziećmi, to otaczanie się rzeczami i osobami które lubimy. Właśnie w takich momentach odczuwamy prawdziwe szczęście. Tylko z reguły tego nie doceniamy. I właśnie to niedocenianie tych ,,małych” momentów stara się zmienić filozofia hygge. Małe momenty to coś co daje człowiekowi najwięcej szczęścia.

Hygge to także tworzenie estetycznych miejsc, w których najzwyczajniej w świecie dobrze i swobodnie się czujemy. Miejsc, w których chcemy przebywać i celebrować codzienność. Chodzi o stworzenie odpowiedniego nastroju do relaksu i wyciszenia.

Poszukaj szczęścia w swoich codziennych przyjemnościach, a zobaczysz, że to co tak naprawdę daje Ci szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Nie musisz czekać by być szczęśliwym. Możesz być taką osobą codziennie. Tak naprawdę dla hygge nie ma jednej definicji, każdy odkrywa je po swojemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here