jak skutecznie walczyć ze stresem

Stres to zjawisko, którego chcemy w życiu jak najmniej. Co prawda istnieje ten mityczny, pozytywny stres, jednak tego rodzaju doświadczamy skrajnie mało, a zdecydowana większość odczuwanego przez nas stresu, to ten który nie ma ewolucyjnych podstaw. Przed chronicznym stresem zdecydowanie musimy się bronić, ponieważ prędzej czy później namiesza w naszym życiu i zdrowiu. Nadmierny stres prowadzi do zaburzeń metabolicznych, problemów z hormonami i prokreacją, zaburzeń psychicznych (w tym depresji), bezsenności, a nawet szybszego starzenia się organizmu. W sieci jest wiele miejsc, w których można znaleźć informacje o sposobach na stres (na przykład na portalu Gra na nerwach), jednak poniżej dla ułatwienia skrótowo przedstawimy najważniejsze informacje.

Zmiana stylu życia

Często to właśnie nieoptymalny styl naszego życia prowadzi do nadmiernego stresu. Jednym z negatywnych aspektów, które w pierwszej kolejności przychodzą do głowy, są używki, takie jak papierosy, alkohol, czy też inne rekreacyjne narkotyki. I owszem, nadużywane używki zawsze prowadzą do różnego rodzaju zaburzeń w naturalnych procesach, co objawia się stresem fizjologicznym, a w następstwie i psychologicznym. Kolejny ważny czynnik to prawidłowy rytm dobowy i ilość snu. Dobry sen to filar zdrowia i musimy przykładać bardzo dużą wagę do tego, by spać gdy faktycznie jest ciemno oraz przesypiać chociaż 7 godzin w ciągu doby, najlepiej bez przebudzeń. Idąc dalej, należy dbać o zdrową, odżywczą i nisko przetworzoną dietę. Kiepskiej jakości pożywienie nie tylko negatywnie wpływa na sylwetkę i postrzeganie siebie, ale i na spadek samopoczucia, co wynikać może z zaburzeń glikemii, wzrostu stanów zapalnych, lub niedoborów składników odżywczych. No i w końcu, zbyt mało czasu na relaks. By utrzymać dobre zdrowie i złagodzić stres, należy wygospodarować przynajmniej 20-30 minut czasu codziennie na relaks i odprężenie. Może to być medytacja, spacer w otoczeniu zieleni, oddanie się lekturze, słuchanie muzyki z zamkniętymi oczami, lub cokolwiek innego co przynosi odprężenie i odciąga uwagę od doczesnych trosk.

Suplementacja

Dodatkowa suplementacja to bardzo popularny wybór, głównie ze względu na wygodę. By załagodzić skutki stresu, często wybierane są zioła z tradycyjnych systemów medycznych Dalekiego Wschodu, czyli z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lub z indyjskiej Ajurwedy. Mowa konkretnie o grupie adaptogenów, które mają modulować fizjologię organizmu, usprawniając przystosowywanie się do niesprzyjających warunków. Adaptogeny skutecznie obniżają stres i kortyzol, a przy tym zazwyczaj przynoszą też cały pakiet innych korzyści zdrowotnych.

Jeśli stres przeszkadza nam w pracy lub powoduje tzw. „mgłę mózgową”, to warto zainteresować się też nootropami. Są to substancje, które wspomagają pracę mózgu, poprawiają pamięć, zabezpieczają go przed degeneracją, a przy tym są dla niego w pełni bezpieczne, o ile stosuje się je w rozsądny sposób. Nootropy mogą zmniejszać zjawisko dekoncentracji towarzyszące stresowi, dzięki czemu możemy sprawniej wykonywać zaplanowaną pracę i inne aktywności. Z drugiej strony, jeśli pracujemy umysłowo, to uzyskanie większej efektywności pracy dzięki nootropom może przełożyć się na większą ilość czasu wolnego do przeznaczenia na relaks i odstresowanie.

Podsumowanie

Jeśli zauważasz nadmiar stresu w swoim życiu, to czas wziąć sprawy w swoje ręce i co nieco pozmieniać. Istnieje bardzo dużo potencjalnych sposobów na zmniejszenie stresu i ograniczenie jego konsekwencji. Wystarczy wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie i je regularnie stosować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here