Irygator to niezwykle przydatny, ale jeszcze dosyć mało popularny sprzęt. Urządzenie to umożliwia oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oraz trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej za pomocą strumienia wody. Na rynku mamy kilka rodzajów irygatorów i warto przyjrzeć im się z bliska.

Irygator dentystyczny to urządzenie tak samo pożyteczne, co niszowe. A szkoda, bo jego użyteczność wykracza mocno ponad możliwości wykałaczek, nici dentystycznych lub szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. I chociaż nie możemy nim w pełni zastąpić szczoteczki, irygator stanowi idealne uzupełnienie każdego szczotkowania, usuwając wszystkie zanieczyszczenia z najbardziej problematycznych zakątków naszej jamy ustnej, z którymi szczoteczka sobie nie poradzi. Gwarantuje to nie tylko świeży oddech i bielsze zęby, ale także mniejsze ryzyko powstawania próchnicy.

Komu polecamy irygator?

Generalnie rzecz biorąc, każdemu. Tak długo, jak zależy nam na zdrowiu naszego uzębienia, nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby móc cieszyć się skutecznością gwarantowaną przez irygator. Z urządzeń tych korzystać mogą też ludzie cierpiący na krwawienie dziąseł oraz użytkownicy implantów, mostków lub aparatów ortodontycznych. Dzięki strumieniowi wody o niskim ciśnieniu, irygator nie tylko masuje i wzmacnia obolałe dziąsła, ale po dłuższym użytkowaniu jest nawet w stanie kompletnie powstrzymać krwawienie. Korzystanie z irygatora jest bardzo proste i chociaż początkowo strumień może nam się wydać zbyt mocny, bardzo szybko można do niego przywyknąć. Wydłużona końcówka urządzenia pozwala nam też na prostsze przedostanie się do zakamarków wewnątrz naszej jamy ustnej, czyniąc proces irygacji szybszy i wygodniejszy od nitkowania zębów.

Rodzaje irygatorów

Irygatory stacjonarne – jest to idealny wybór dla tych, którzy nie podróżują zbyt często i poszukują po prostu praktycznego irygatora dla siebie i pozostałych członków rodziny. Modele stacjonarne charakteryzują się znacznie większymi rozmiarami, przez które niemal niemożliwe jest zabranie ich ze sobą w podróż. Przekłada się to jednak na pojemność zbiornika – na ogół jest to 600 ml. Po całkowitym napełnieniu, możemy bez problemu oczyścić całą jamę ustną bez konieczności uzupełniania wody w zbiorniku. Warto też zaznaczyć, że modele irygatorów stacjonarnych dostępnych na rynku wypadają praktycznie tak samo pod kątem budowy. Główne różnice leżą tu w funkcjonalności – irygatory stacjonarne posiadają różne końcówki dołączone do zestawu, zaś ich zakres ciśnienia strumienia czy ilość stopni regulacji prezentują się inaczej w każdym modelu. Najciekawsze urządzenia tego typu to Waterpik WP-100 lub Braun Oral-B OxyJet MD20.

Irygatory bezprzewodowe – urządzenia tego typu są mniejsze, co ułatwia zabranie ich ze sobą podczas wyjazdu. Nie wymagają też one od nas dostępu do gniazdka, ponieważ zasila je wbudowany akumulator, który ładujemy poprzez podpięcie irygatora pod załączoną stację dokującą. Zbiorniki tych irygatorów, jak można się domyślić, są też znacznie mniejsze od tych wykorzystywanych w modelach stacjonarnych – na ogół jest to tylko 130 ml. Z tego też powodu konieczne jest uzupełnienie wody w zbiorniku przynajmniej dwa razy podczas irygacji. Na uwagę zasługują tu szczególnie dwa modele irygatorów bezprzewodowych – Panasonic EW 1211 i AirFloss Ultra. Ten pierwszy wykorzystuje ciągły strumień wody o regulowanym ciśnieniu. Z kolei AirFloss pozwala nam na oczyszczenie głównie przestrzeni międzyzębowych, wykorzystując do tego pojedyncze, silne wystrzały wody.

Zestaw irygator + szczoteczka elektryczna

W celu zapewnienia nam kompleksowej opieki nad naszymi zębami, producenci postanawiają niekiedy dołączyć szczoteczkę elektryczną do sprzedawanego irygatora. Zestawy tego typu charakteryzują się przede wszystkim tym, że podstawka urządzenia posiada dodatkowy uchwyt na dołączoną szczoteczkę, co z pewnością czyni je bardzo estetycznymi. Jaki zestaw wybrać najlepiej? Tutaj należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy stawiamy bardziej na mocny irygator, czy może na bardzo dobrą szczoteczkę.

W tym pierwszym wypadku, dobrym wyborem będzie Waterpik WP-861, w skład którego wchodzą irygator stacjonarny Waterpik WP-100 oraz szczoteczka soniczna Waterpik S3000E2. I chociaż sama szczoteczka nie dorównuje topowym produktom swego typu, tak Waterpik WP-100 jest jednym z najpopularniejszych i najlepszych na rynku.

A jeśli wolimy dobry irygator w zestawie z topową szczoteczką? Tutaj najlepiej jest wybrać zestaw Oral-B Oxyjet OC20. W jego skład wchodzi irygator stacjonarny Oxyjet MD20 oraz szczoteczka Oral-B Professional Care 3000. I chociaż sam irygator posiada bardzo słabe ciśnienie, nie przekraczające trzech barów, tak szczoteczka oferuje nam trzy tryby pracy, 8800 ruchów rotacyjnych i 40 000 pulsacyjnych na minutę, sygnalizator nacisku oraz 3 końcówki. Wszystkie opisane rodzaje sprzętów znajdziemy np. na stronie https://denthelp.pl/irygatory

O czym właściciel irygatora powinien pamiętać?

W celu uniknięcia wpadnięcia urządzenia do umywalki/wanny, irygator powinien zawsze stać na równej, płaskiej powierzchni.
Łapiąc irygator stacjonarny, nie wolno chwytać go za zbiornik. Może to doprowadzić do wypięcia i uszkodzenia podstawy.
Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, irygatora nie wolno obsługiwać mokrymi rękami. Pozwoli to na uniknięcie porażenia prądem.
Urządzenie powinno być regularnie oczyszczane z osadów i kamienia. Bardzo dobrze sprawdza się tu środek Redesept.

Czym powinniśmy napełnić zbiornik?

Chociaż koncepcja wykorzystania płynów do płukania ust wydaje się być kusząca, zwykła woda jest tu zdecydowanie lepszym wyborem. Gdybyśmy chcieli napełnić cały zbiornik płynem lub płukanką, musielibyśmy wydawać codziennie mnóstwo pieniędzy na tego typu produkty. Rozcieńczenie tego typu płynów też nie wchodzi w grę, ponieważ tracą one wtedy na skuteczności. Kolejnym argumentem przeciwko wykorzystywaniu płynów do płukania ust w irygatorach są zawarte w nich substancje słodzące, które zagęszczają substancję. Może to doprowadzić do zapchania się irygatora i usterki. Tymczasem zwykła woda jest tania, ogólnodostępna i w żaden sposób nie uszkadza urządzenia. Pozwoli nam to na wykorzystanie naszego irygatora w prawidłowy sposób, gwarantując mu możliwość działania przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here