Życie człowieka można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest z pewnością dzieciństwo. Na tym etapie dziecko rozwija swoje umiejętności komunikacyjne, uczy się różnych rzeczy, uprawia sport. Te wszystkie czynności już od najmłodszych lat kształtują charakter dziecka, które za kilka lat wkracza w wiek dojrzewania.
Dojrzewanie jest nazywane jednym z bardziej burzliwych okresów w życiu człowieka – młodzieniec nierzadko buntuje się, czy sprawia problemy. Niemniej jednak takie są uroki takiego wieku. Często odpowiedzialna za to jest burza hormonów. Okres buntu jest jednak jednocześnie okresem zdobywania kolejnej porcji wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań. Wielu chłopaków i nieco mniej dziewczyn zaczyna na poważnie interesować się motoryzacją. Co więcej, część z tych osób ma już pierwsze wrażenia i doświadczenia z samochodem za sobą. Pomimo, że formalnie taka osoba nie jest uprawniona do kierowania pojazdem mechanicznym to wiele z takich osób próbowało już swojego szczęścia za kółkiem.
Po okresie dojrzewania dziecko wchodzi w dorosłość. Stając się pełnoletnie ma już okazję zdać egzamin na prawo jazdy i otrzymać wspomniany dokument. To już uprawnia go do legalnego poruszania się samochodem po ulicach.
Marzeniem wielu jest jednak nie sporadyczne poruszanie się po ulicach samochodem ojca, czy mamy ale posiadanie własnego. Nierzadko zdarza się tak, że rodzić postanawia kupić dla siebie nowsze auto, a stare przekazać dziecku do nauki jazdy.
W takim przypadku pojawia się pytanie o podatek od darowizny samochodu. Wynika to z tego, że najczęściej samochód jest darowany dziecku po to, aby już od najmłodszych lat mógł uzyskiwać zniżki ubezpieczeniowe.
Podatek od darowizny samochodu to bardzo przydatny w życiu temat. Generalnie rzecz ujmując, to czy trzeba będzie płacić podatek od darowizny samochodu czy nie zależy w dużej mierze od stopnia pokrewieństwa osób .
Prawo wydziela trzy grupy, przy czym gdy mowa o rodzicach i dziecku mówimy o pierwszej grupie pokrewieństwa.
Kolejną istotną rzeczą, która będzie determinowała to, czy trzeba będzie zapłacić podatek od darowizny samochodu jest wartość przedmiotu, czyli w tym przypadku samochodu.
Stopień pokrewieństwa oraz wartość mają ze sobą ścisły związek. Generalnie im dalszy stopień pokrewieństwa, tym wyższy podatek trzeba będzie zapłacić.
Odnosząc się jednak do przytoczonej sytuacji, skupmy się na tym, że mamy do czynienia z pierwszą grupą pokrewieństwa, czyli generalnie rzecz biorąc darowizna będzie pomiędzy najbliższymi.
W każdej z trzech grup mamy do czynienia z kwotą wolną od podatku. Najwyższa kwota wolna jest dla pierwszej grupy – wynosi 9637 zł. Oznacza to, że podatek od darowizny samochodu do tej kwoty nie zostanie zapłacony.
Warto również żauważyć, że jest to darowizna. W związku z tym należy również sprawdzić, czy w ostatnich latach nie było żadnej darowizny pomiędzy tymi osobami. Jeżeli była, to kwoty darowizn sumują się.
Jak wynika z powyższego nie zawsze podatek od darowizny samochodu będzie trzeba zapłacić.