W 2016 roku skradziono w Polsce niemal 13,5 tys. samochodów. Dla każdego właściciela to dotkliwa strata – auta zwykle nie udaje się odzyskać. Wyjątek mogą jednak tu stanowić samochody wyposażone w system monitorowania pojazdów. Czy faktycznie jest to rozwiązanie, które zabezpiecza przed kradzieżą?

Samochody znikają już nie tylko z parkingów pod blokiem, ale również z parkingów przy hipermarkecie. Zdarzają się również przypadki kradzieży pojazdów z miejsc parkingowych na zamkniętych osiedlach.

Fabryczne zabezpieczenia przed kradzieżą nie działają

Alarmy montowane w samochodach nie stanowią wystarczającej ochrony w razie kradzieży, podobnie jak pozostałe fabryczne zabezpieczenia. Każdy z producentów bazuje na identycznych lub bardzo podobnych systemach. Jeżeli więc złodzieje rozpracują nawet kilka z nich, będą w stanie dostać się do samochodów wielu marek.

Chcąc zabezpieczyć się przed kradzieżą lub zwiększyć szanse na odnalezienie pojazdu po jego zniknięciu, warto pomyśleć o wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest monitoring auta.

Jak działa system monitorowania pojazdów?

Zainstalowany system monitorowania pojazdów nie jest w stanie zapobiec kradzieży. Jako że złodzieje znają wiele sposobów, aby obejść alarmy czy systemy bezkluczykowego dostępu, trudno będzie ustrzec się przed działaniami przestępców. Istotą systemu monitorowania jest tzw. lokalizacja pokradzieżowa. Dzięki temu można szybko zlokalizować samochód, zwiększając szanse na jego odzyskanie.

Gdy dojdzie do kradzieży i właściciel auta zostanie poinformowany o tym fakcie za pośrednictwem systemu, wówczas z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia może prześledzić położenie samochodu.

Ważny wybór odpowiedniego systemu monitorowania pojazdów

Na rynku pojawia się wiele systemów pozwalających na monitorowanie pojazdów. Nie wszystkie jednak będą tak samo skuteczne, głównie z uwagi na niedostateczne zabezpieczenia urządzeń montowanych w samochodach.

Decydując się na system monitorowania pojazdów, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed zagłuszaniem sygnału. Przykładowo, system proponowany przez Konsalnet bazuje na radiowej lokalizacji (tzw. Radiowa Lokalizacja Obiektu Mobilnego) – dzięki temu zagłuszenie sygnału jest praktycznie niemożliwe. Warto bowiem mieć świadomość, że złodzieje wykorzystują przede wszystkim zagłuszarki sygnału GPS/GSM.

Istotnym parametrem, który determinuje wybór systemu, jest moc sygnału. Jeżeli jest ona wysoka, wówczas system zadziała niezależnie od tego, gdzie pojazd zostanie ukryty, np. w garażach, podziemiach, a nawet… stalowych kontenerach. Dzięki temu, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu, można go z łatwością zlokalizować.

Monitoring samochodu – dla kogo?

System pozwalający na monitoring pojazdów to rozwiązanie dedykowane każdemu, kto chce zmniejszyć ryzyko kradzieży auta. Nad taką opcją powinny jednak szczególnie zastanowić się osoby, które parkują w miejscach nieobjętych miejskim monitoringiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here