Wokół ciąży narosło tak wiele dziwnych mitów i przekonań, że czasem można się złapać za głowę gdy się słyszy kolejne bzdury. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie i młoda przyszła mama po prostu nie wie, że większość z nich nie ma żadnego wpływu na jej stan. Oczywiście mama cz babcia nie chce zrobić przyszłej mamie krzywdy, po prostu sama tak została poinstruowana lata temu i teraz chce przekazać tę ,, wiedzę ” dalej. Robi to w dobrej wierze. Nie mniej czasy bardzo się zmieniły, mamy większość świadomość tego co wolno w ciąży, a co nie. Jak się ma sprawa z farbowaniem włosów w ciąży ? Wolno czy nie wolno ? A jeśli tak to czy wszystkimi dostępnymi środkami do farbowania ?

Farbowanie włosów w ciąży

 

Ten temat nadal jest mocno kontrowersyjny. Opinie są mocno podzielone. Spierają się ze sobą zarówno ginekolodzy jak i dermatolodzy. Tak naprawdę nie ma jednoznacznych badań, które by potwierdziły, że farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne, tak samo jak nie ma takich które udowadniają, że jest szkodliwe. Jeśli nie musisz w tym okresie farbować włosów to lepiej będzie jeśli przełożysz ten zabieg na czas kiedy będziesz już po porodzie.

Ale jeśli już koniecznie musisz farbować włosy w ciąży to kieruj się kilkoma zasadami, które zapewnią dziecku i Tobie maximum bezpieczeństwa :

  • Nie farbuj włosów w pierwszym trymestrze ciąży. To jest ten czas, który niesie ze sobą największe ryzyko, po co więc jeszcze dokładać kolejnego ryzyka. Niektórzy wręcz zalecają by wstrzymać się z farbowaniem przez całą pierwszą połowę ciąży

  • Nie farbuj włosów farbą z amoniakiem, wybieraj te które są najbardziej delikatne. Na rynku są już nawet farby dedykowane kobietom w ciąży.

  • Włosy lepiej pofarbować w porządnym salonie fryzjerskim niż w domu. Poszukaj renomowanego salonu, nie wybieraj pierwszego lepszego.

  • Poinformuj fryzjera o swoim błogosławionym stanie.

  • Nie decyduj się na mocno inwazyjne zabiegi, które mogą nieść ze sobą niepotrzebne ryzyko. Dziecko jest teraz najważniejsze. Na poważniejszą zmianę Twojego wizerunku jeszcze przyjdzie czas

  • Wybierz się do niego w porze kiedy w salonie panuje jak najmniejszy ruch. Chodzi tu o to żebyś wdychała jak najmniej szkodliwych substancji, których nie brakuje w produktach fryzjerskich np. jeśli Pani obok Ciebie w salonie będzie robiła trwała ondulację lub rozjaśniała włosy Ty się sporo nawdychasz. Zwróć też uwagę na system wentylacji w salonie.

Weź też pod uwagę, że farbowanie włosów w ciąży może przynieść efekt, nie taki jak tego oczekiwałaś. W związku z licznymi zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ciele ciężarnej włosy mogą zareagować na farbę inaczej niż zwykle. Może być tak, że włosy po farbowaniu będę mieć inny kolor niż faktycznie miały mieć. Mogą też w ogólnie ,,nie złapać” koloru farby.

W ciąży rośnie też ryzyko, że farba nawet jeśli używasz tej samej od lat wywoła u Ciebie reakcję alergiczną.

To jaką podejmiesz decyzję odnośnie farbowania włosów w ciąży zależy już tylko od Ciebie. Czasy się zmieniają, kobieta w ciąży nie musi chodzić zaniedbana, ubrana w workowate sukienki. Ale czy koniecznie musi farbować wtedy włosy ? Pamiętaj najbardziej szkodliwy jest długotrwały kontakt farby ze skórą głowy. Może więc zamiast tradycyjnej całościowej koloryzacji postawisz na modne refleksy, pasemka lub ombre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here