PIT

Jak co roku, do końca lutego otrzymujemy niezbędne dokumenty od pracodawcy, dzięki którym możemy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jest wiele ulg podatkowych, o których wiele osób nie wie. A przecież skorzystanie z 1-2 ulg może znacząco obniżyć naszą podstawę opodatkowania, a co za tym idzie – należny do zapłaty podatek.  Sprawdź 5 odliczeń, które można zastosować, być może załapiesz się na któreś z nich i oszczędzisz do kilkuset złotych!

  1. Ulga internetowa
  2. Ulga prorodzinna na każde dziecko
  3. Ulga abolicyjna
  4. Ulga na leki
  5. Odliczenie darowizny na cele charytatywne

Poniżej 5 odliczeń od podatku, które możesz zastosować rozliczając się przez e-PIT lub stacjonarnie w urzędzie.

Ulga internetowa

Nieważne czy wypełniasz PIT online czy robisz to stacjonarnie w urzędzie lub pocztowo – możesz odliczyć część swoich rachunków za Internet. Jak to możliwe? Co roku można skorzystać z ulgi internetowej aż do 760 zł, przy czym taka ulga może obowiązywać przez dwa kolejne lata. Przykładowo, jeśli w jednym roku odliczyliśmy 350 zł, to w drugim roku możemy odliczyć 410 zł. Ważne jest to aby przedstawić faktury czy rachunku za usługę internetową z której korzystamy. Jest to jedna z najpopularniejszych ulg – w końcu niemal wszyscy korzystamy z Internetu na co dzień.

PIT online

Ulga prorodzinna na każde dziecko

Dzięki uldze prorodzinnej, wypełniając pit przez internet lub stacjonarnie w urzędzie, można odliczyć określoną kwotę na każde dziecko. Na pierwsze dziecko można odliczyć 1112,04 zł, podobnie jak na drugie dziecko. Przy trzecim dziecku jest to już do 2000,04 zł. W przypadku tej ulgi limit dochodów dla rodziców posiadających jedno dziecko wynosi 112 000 zł. A zatem jeśli dochód rodziców przekroczy ten próg dochodowy, to przy jednym dziecku nie będą oni mogli odliczyć tej ulgi wypełniając swój e-PIT.

Ulga abolicyjna

Wypełniajac PIT przez internet, listownie lub osobiście w urzędzie, możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej jeśli zarabiasz za granicą i tam odprowadzasz miejscowe podatki. Możesz w takim wypadku odliczyć podatki zapłacone w innym kraju od rocznego podatku, który masz wyliczony w Polsce. Trudno wskazać tutaj dokładną stawkę – dla każdego podatnika będzie ona inna w zależności od danej sytuacji.

Ulga na leki

Szczególnie ważna dla osób, które regularnie kupują leki w związku z leczonymi dolegliwościami. Możemy miesięcznie odliczyć koszt leków minus 100 zł w skali miesiąca. Wymagane jest poświadczenie zakupu, np. w formie paragonu za zakup w aptece oraz zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków.  Możemy również skorzystać z ulgi na sprzęt rehabilitacyjny. Kwota odliczenia to cała poniesiona kwota na zakup sprzętu. Musimy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności oraz dowód poniesienia wydatku, np. paragon za zakup sprzętu.

Odliczenie darowizny na cele charytatywne

Odliczeniu od podatku podlegają kwoty przekazane w formie darowizny na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego, cele krwiodawstwa czy na walkę z pandemią covid-19. A zatem możemy odliczyć od podatku środki przekazywane na cele charytatywne, np. dla domów pomocy społecznej. Należy w tym celu przedstawić dowód wpłaty na konkretną organizację zajmującą się pomocą charytatywna. Łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn nie może w roku podatkowym przekroczyć poziomu 6% dochodu.

To tylko część możliwych odliczeń od podatku dochodowego. Jest ich oczywiście więcej i warto o nich pamiętać rozliczając swój pit przez Internet (tak jest najszybciej). Można odliczyć też inne wydatki – pełną listę bez problemu znajdziesz w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here