Niezależnie od tego, ile mamy lat bardzo często zdarza się że musimy albo przyswoić podstawową wiedzę dotyczącą części zdania albo ją sobie przypomnieć ( by np. pomóc dziecku w lekcjach). Nie jest to łatwe szczególnie dla tych osób, które zawsze z językiem polskim a zwłaszcza z gramatyką miały pod górkę. Głównie dotyczy to oczywiście osób uzdolnionych matematycznie, technicznie, informatycznie.
Postawa podstaw co to jest orzeczenie?
Orzeczenie to część zdania wyrażająca czynność, zatem jest to czasownik (w formie osobowej). Odpowiada na pytanie co robi, co się z nim dzieje, w jakim jest stanie, czym jest, jaki jest. Razem z podmiotem tworzy główną część zdania.
Podmiot natomiast jest to wykonawca czynności, obiekt podejmujący jakieś działanie czyli niejako wykonawca orzeczenia.
Przykłady:
Mama SPRZĄTA pokój. Orzeczenie – sprząta – odpowiada na pytanie, co robi?
Tomek BUDUJE zamek.
Pies GONI kota.
Podczas świąt ŚPIEWAMY kolędy.
Jednak może się zdarzyć, iż zdanie będzie posiadało kilka orzeczeń.
Przykłady:
Marta ROBI zakupy w czasie kiedy Ania się BAWI.
Dzieci SPRZĄTAŁY zabawki a mama GOTOWAŁA obiad.
Orzeczenie jest jedną z prostszych do odnalezienia w zdaniu części mowy. Jeśli jednak mimo wszystko sprawia kłopot warto po prostu poćwiczyć. W internecie można znaleźć wiele ćwiczeń i zdań do wykonania. Wystarczy kilka razy spróbować określić orzeczenie w zdaniu by znajdowanie go w przyszłości nie sprawiało żadnego problemu. Wiedząc czym jest czasownik właściwie można uznać, iż znalezienie orzeczenia nie będzie żadnym problemem.