Co to jest ironia?

Co to ironia?
Słowo ironia wywodzi się od greckiego eironela, czyli „przestawienie, pozorowanie”. Inaczej także udawanie głupszego, oszukiwanie, zachowywanie się w sposób iście chytry.
Ironia to sposób wypowiadania się, który został oparty na zamierzonej niezgodności. Najczęściej jest to przeciwieństwo w dwóch częściach wypowiedzi, dosłownym oraz ukrytym. Przykładem ironii może być zdanie: „Ależ dzisiaj sucho!”, podczas gdy za oknem w najlepsze pada deszcz.
W retoryce ironia jest bardzo ceniona jako jeden z podstawowych tropów, który pozwala wiele wyrazić w sposób dobitny.
W potocznym rozumieniu ironia to ukryta złośliwość, kpina czy pogarda, która jest wyrażona przy pozornej aprobacie.
Istnieje kilka form ironii, jednak zdecydowanie najpopularniejszą jest antyfraza, czyli przeciwieństwo dwóch poziomów wypowiedzi. Ironia przejawia się także w innych formach jak hiperbola, litota, aluzja, pytanie retoryczne czy niedopowiedzenia.
Wśród funkcji ironii możemy wyróżnić przede wszystkim wykpienie czyiś poglądów, postaw czy postępowania. Ironia może także wzmocnić naszą myśl, argumenty, nadaje również kolorytu naszej wypowiedzi, urozmaica ją. Ironia jest również sposobem na okazanie dystansu wobec osób, zjawisk, nawet wobec siebie. Ironia wobec siebie to zjawisko autoironii. Istotną kwestią jest ironia jako opcja zjednania sobie publiczności, zyskania jej uznania.
W literaturze ironię stosuje się często, aby okazać dystans narratora wobec osób, które są przedstawiane w utworze. Ignacy Krasicki posłużył się ironią w utworze „Do króla”, gdzie pochwalił króla w formie nagany.

http://www.normalsi.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zwiedzić w Polsce?
Następny artykułAuto pod wiatą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here