Blacha trapezowa to specjalny rodzaj blachy, ceniony w branży dekarskiej. Tzw. trapezówka umożliwia tworzenie finezyjnych konstrukcji dachowych, a przy tym jest wytrzymała i stosunkowo niedroga.
Podstawowe informacje
Blachy trapezowe są uznawane za uniwersalne pokrycie dachowe. Montuje się je zarówno na dachach, jak i elewacjach. Dużą popularnością cieszą się blachy produkowane np. ze stali ocynkowanej. Co ciekawe, można je zobaczyć zarówno na nowoczesnych konstrukcjach, jak i standardowych budynkach przemysłowych. Blacha tego typu, a szczególnie ta produkowana i sprzedawana przez renomowanych producentów, jest doceniana za uniwersalność, wytrzymałość i atrakcyjną cenę. Trapezówce niestraszne są nawet najbardziej wymagające warunki pogodowe. Świetnie znosi zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, ulewne deszcze czy grad.
Wyróżniamy dwa rodzaje blach trapezowych – osłonowe i konstrukcyjne. Te pierwsze montowane są w przegrodach hal zimnych i ciepłych. Z kolei blach konstrukcyjnych używa się wyłącznie jako elementu dachów. W odróżnieniu od blach osłonowych po zewnętrznej stronie są one wyposażone w powłokę o grubości np. 15 mikrometrów. Jakość blachy można ocenić po rodzaju tworzywa, z którego ją wyprodukowano. Z im lepszej gatunkowo stali jest wykonana, tym lepiej będzie znosić obciążenia. Podczas wyboru trapezówki warto także zwrócić uwagę na wysokość i grubość profili. W ten sposób można dobrać idealny model do danej inwestycji.
Zastosowanie blachy trapezowej
Trapezówki używa się podczas budowy m.in. hal produkcyjnych, garaży, budynków inwentarskich, wiat i ogrodzeń. Dużą popularnością cieszy się wśród dużych przedsiębiorców, którzy wybierają blachę trapezową do budowy centrów logistycznych i dużych obiektów usługowych. Niemniej jednak z powodzeniem można jej użyć do pokrycia dachu domu jednorodzinnego – do tego stworzona jest blacha trapezowa z powłoką poliestrową. Blachę tego typu możemy zobaczyć niemalże w każdym zakątku kraju. Jest wdzięcznym materiałem do budowy przystanków autobusowych, podestów itp.
Montaż blachy trapezowej
Do tej wykonania tej czynności możemy przystąpić dopiero po wcześniejszym przygotowaniu połaci dachowej. Warto o to zadbać i pokryć ją łatami, profilami ze stali lub kontrłatami. Jeżeli będziemy układać blachę samodzielnie, pamiętajmy, że nachylenie połaci dachowej nie może być mniejsze niż 5 stopni – wcześniej sprawdźmy jednak wytyczne producenta. Trapezówkę montuje się w kierunku przeciwnym do wiatru. Należy uwzględnić zapas materiału, tak by wystawał poza pas nadrynnowy – do niego przymocowane będą arkusze blachy. Następnym krokiem jest przymocowanie arkuszy do połaci.
Jeżeli dach, na którym montujemy blachę trapezową, jest długi, zazwyczaj należy użyć dwóch odcinków blachy trapezowej. W ostatnim etapie pracy pokrywamy górne arkusze. Pamiętajmy o zachowaniu zakładki o długości ok. 15 cm. Wbrew pozorom cała czynność nie jest skomplikowana, lecz wymaga od monterów dokładności i stosowania się do zasad BHP. Jeżeli zamierzamy pokryć połać dachową samodzielnie, zróbmy to w sprzyjających warunkach pogodowych.