Zaparcia w ciąży powodują ogromny dyskomfort. Zazwyczaj towarzyszy im także ból brzucha i wzdęcia. Powodem tego najczęściej jest nieodpowiednia dieta. W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaparcia mogą być spowodowane również uciskaniem płodu na jelita, ponieważ maleństwo jest coraz większe i ma coraz mniej miejsca.
Wiele przyszłych mam zastanawia się co na zaparcia w ciąży można przyjmować.
Przede wszystkim należy zmienić swoją dietę. Powinna ona być bogata w błonnik, który reguluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Doskonałym źródłem błonnika są jabłka, brokuły, fasolka szparagowa, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, siemię lniane, kapusta, pomarańcze, makaron razowy oraz kasze.
Jednak warto pamiętać, że spożywając duże ilości błonnika należy także odpowiednio nawadniać organizm. Dziennie powinno się wypijać około dwóch litrów wody.
Jedzenie słodyczy i słonych przekąsek trzeba znacznie ograniczyć. Nie wskazane jest także picie słodkich soków i gazowanych napojów. Pomocne mogą być herbatki ziołowe, na przykład rumianek.
Nie można jednak przyjmować błonnika zbyt dużo, gdyż może to powodować skutki uboczne. Najczęściej są to wzdęcia i bóle brzucha.
Wprowadzając błonnik do swojej diety trzeba zachować umiar.
Ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna aby pobudzić jelita do działania. Najbardziej odpowiednie są długie spacery czy lekkie ćwiczenia fizyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Oczywiście w aptekach dostępne są różne preparaty i suplementy diety na zaparcia dla kobiet w ciąży.