Co czytać w czasie urlopu? Poznaj bestsellery książkowe tego lata

Książka może być najlepszym przyjacielem człowieka. Niezależnie od pogody, pory roku czy kontynentu, na jakim się znajdujemy, książka przenosi nas w inny świat, poprawia samopoczucie i daje chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Co więcej, badacze z Uniwersytetu Yale odkryli, że ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej a ich mózgi pracują lepiej. Najwyższa pora sprawdzić jakie bestsellery książkowe pobudzą nasze szare komórki tego lata.

A ja żem jej powiedziała

Jeśli w czasie urlopu chcesz przeczytać książkę, która rozbawi Cię do łez to debiut literacki Katarzyny Nosowskiej, wybitnej polskiej wokalistki i felietonistki, w ostatnich miesiącach również królowej Instagrama, będzie strzałem w dziesiątkę. Właśnie ten kanał społecznościowy zainspirował i ośmielił Nosowską do napisania pierwszej książki. “A ja żem jej powiedziała” to książka, która w ironiczny i przezabawny sposób obnaża świat celebrytów oraz opisuje wpływ internetu na relacje między ludźmi. Jednak ten zbiór pięćdziesięciu tekstów to przede wszystkim autoironiczny, sarkastyczny i pelen humoru majstersztyk Nosowskiej. Dowiemy się między innymi tego, że wokalistka wykazuje niewspółmierną do możliwości metabolicznych miłość do jedzenia, uwielbienie do koloru czarnego, który wcale nie wyszczupla, oraz wdzięczność do życia i wartą naśladowania prawdziwą miłość do siebie. To lektura lekka i przyjemna, jednak nie stroniąca od poważnych tematów. Nosowska dodaje otuchy tym, którzy nie do końca odnajdują się w świecie dzisiejszych społecznych standardów.

Bieguni

Wydana już w 2007 roku i nagrodzona w 2008 roku Nagrodą Nike, książka Olga Tokarczuk, z wielkim impetem powraca do księgarń za sprawą tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera. “Bieguni” to powieść tajemnicza i ezoteryczna, która podejmuje problem egzystencji człowieka w podróży. Ta mistrzowsko skonstruowana literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego zabiera czytelników do innych krajów, do dalszej i bliższej przeszłości, a także do miejsc, w które nie odważyliby się zapuścić samodzielnie. “Bieguni” to pretekst do podróży w głąb siebie, do źródeł własnych niepokojów i demonów. Tytułowi bieguni to odłam prawosławnych staroobrzędowców, którego wyznawcy walczyli ze złem, pozostając w ciągłym ruchu i nieustannie się przemieszczają. Powieść składa się z pozornie niepowiązanych ze sobą wątków, które składają się w jedną spójną opowieść. Lektura odbiega od utartych literackich schematów, a nawet formy. Sama Tokarczuk określa swoją powieść mianem “konstelacyjnej”.  Pisarka uznawana jest za jedna z najwybitniejszych autorek na świecie. Wiele jej powieści to od lat bestsellery książkowe.

Czerwony pająk

Katarzyna Bonda i tym razem nie zawodzi swoich czytelników. Jedna z najbardziej poczytnych pisarek w Polsce, zaprasza swoich czytelników na ostatnie już spotkanie z wybitną profilerką policyjną Saszą Załuską. To mistrzowskie ukoronowanie znakomitej, czterotomowej serii kryminalnej, która cieszy się niesłabnącym uznaniem zarówno w Polsce, jak również poza granicami naszego kraju. “Czerwony pająk” to nie tylko kryminalny majstersztyk, to również opowieść o kobiecie, która z wielkim trudem, ale też z wielką determinacją, walczy o swoją pozycję w świecie, gdzie mężczyźni grają pierwsze skrzypce. Wierni czytelnicy Bondy nie będą zawiedzeni: skrupulatnie przygotowane portrety psychologiczne morderców, najbardziej zagmatwane intrygi, mroczne tajemnice z przeszłości oraz kolejne wstrząsające i brutalne zbrodnie. Katarzyna Bonda, pisarka, dziennikarka i scenarzystka, żegna się z Sasza Załuską w wielkim stylu. Warto było czekać ponad rok na ten kryminał!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here