fotolia.com, 124767585 | Autor: candy1812

Opona zimowa charakteryzuje się pewnymi właściwościami, dzięki którym zachowuje tak doskonałą przyczepność podczas tej niesprzyjającej drogowcom pory roku.

Współcześnie w budowie większości z nich można wyróżnić kilka elementów posiadających specyficzne właściwości mające bezpośrednie przełożenie na zachowanie się opony podczas jazdy, a są to między innymi: 

  • Bieżnik będący zewnętrzną częścią opony, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za przenoszenie obciążeń. Warto mieć świadomość, że jest to jedyny element zapewniający bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi, dlatego też musi być wysoce odporny na działanie zewnętrznych czynników. Ponadto, musi być on odporny również na ścieranie, przebicia oraz uderzenia.

  • Usztywniające warstwy, w skład których wchodzi duża liczba cienkich drucików, które sprawiają, że warstwa ta staje się bardzo wytrzymała. Muszą być one odpowiednio sztywne oraz giętkie, by zapewnić możliwie jak największą wytrzymałość ogumienia. To właśnie dzięki nim opona zachowuje swój pierwotny kształt oraz nie rozciąga się.

  • Osnowa, zwana również szkieletem opony, którą znaleźć można wewnątrz ogumienia. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku warstw usztywniających, osnowa zbudowana jest z cienkich drucików oraz tkanin, które są ułożone w łuki, a następnie sklejone kauczukiem. Ich zadaniem jest ochrona przed odkształceniami opony oraz nadawanie jej wytrzymałości na ciśnienie.

  • Ściana boczna, wykonana najczęściej z miękkiej mieszanki gumowej, której zadaniem jest właściwa amortyzacja opony, jak również zabezpieczenie szkieletu przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Warto wiedzieć, że dolną część ścianki wykonuje się z twardszej gumy, która jest odporna na tak zwane odkształcenia dynamiczne.

  • Stopka, będąca elementem bezpośrednio odpowiedzialnym za szczelność opony, która składa się ona z rdzenia oraz gumowej obudowy.

  • Drutówka, zapewniająca stopce odpowiednią sztywność oraz wysoką wytrzymałość obwodową. To właśnie dzięki niej, opona zimowa może przenosić bardzo duże obciążenia, bez ryzyka jej przedwczesnego zniszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here