Prawidłowy mocz charakteryzuje się tym, że nie zawiera w swojej konsystencji żaden, nawet śladowej ilości białka. Jego obecność w moczu nie oznacza jednak od razu, że cierpimy na jakąś chorobę, dlatego nie należy popadać w panikę. W takiej sytuacji warto udać się na konsultacje do swojego lekarza rodzinnego, który podejmie stosowne działania w celu poradzenia sobie z tym problemem.
Białko w moczu – przyczyny i rodzaje białkomoczu mogą mieć najróżniejsze podłoże. Należy pamiętać, że brak białka w moczu od razu nie oznacza, że w ogóle tego białka z naszego organizmu nie wydalamy. Testy stosowane w laboratoriach wykryją podwyższony stan białka w moczu dopiero w momencie, gdy jego dawka zostanie znacznie przekroczona. Nadmierne wydalanie się białka z moczu może być spowodowane najróżniejszymi przyczynami. Czasem odpowiedzialne za to taki stan rzeczy jest przemęczenie, stres czy też gorączka. Białko w moczu jest też normalnym zjawiskiem dla kobiet w ciąży. Białko w moczu stanowi poważne zagrożeniem dopiero w momencie, gdy jego obecności towarzyszą inne bakterie. Wtedy może dojść na przykład do infekcji układu moczowego. Poważniejszymi schorzeniami wywoływanymi przez białkomocz jest uszkodzenie nerek w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek. Taka choroba wymaga leczenia antybiotykami.
W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów białkomoczu. Głównym kryterium podziału jest jego pochodzenie. Białkomocz kłębuszkowy jest najczęstszą przyczyną zapadania na kłębuszkowe zapalenie nerek. Białkomocz cewkowy z kolei może być spowodowany przez stosowanie leków z dużą zawartością jonów metali ciężkich. Białkomocz przednerkowy przyczynia się do uszkodzenia nerek i powstania białkomoczu kłębuszkowego.
Problemy z białkomoczem nie zawsze są spowodowane nieprawidłową pracą nerek. Czasem przyczyny posiadają inne źródło. Białko w moczu jest obecne często w moczu osób cierpiących na niewydolność serca. Taki stan towarzyszy też w czasie przechodzenia choroby nowotworowej szpiczaka mnogiego. Przyczyny są różnorodne.

http://www.mordewind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here