Znane angielskie przysłowie głosi: „mój dom jest moją twierdzą”. I rzeczywiście, poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach i ich otoczeniu jest niezwykle ważne. Własny dom możesz zamienić w twierdzę, choćby otaczając go solidnym ogrodzeniem. A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w przypadku osiedla mieszkaniowego? Zobacz, jak zarządca może się o nie zatroszczyć.

Osiedle mieszkaniowe zdaje się przestrzenią, na terenie której trudniej dbać o bezpieczeństwo niż w otoczeniu pojedynczego budynku. Przed ekspertami z zakresu bezpieczeństwa bez wątpienia stoi większe wyzwanie – bardziej rozległy teren do obserwacji czy wyższe natężenie ruchu. Jednak nowoczesne osiedla mieszkaniowe radzą sobie z nim doskonale, sięgając po wsparcie sprawdzonych firm z branży security, takich jak np. Konsalnet. Dzięki temu ich mieszkańcy nie muszą się obawiać np. o kradzież samochodu, włamanie do mieszkania czy obecność osób stwarzających zagrożenie. Czy chodzi tylko o monitoring budynków? Nie do końca. Lista zabezpieczeń jest o wiele dłuższa.

Ogrodzenie i ochrona fizyczna

Czy zamknięte osiedle otoczone ogrodzeniem to dobre rozwiązanie? Z punktu widzenia bezpieczeństwa – z całą pewnością tak. Sama obecność ogrodzenia, podobnie jak w przypadku domu jednorodzinnego, zniechęci potencjalnego złodzieja do podjęcia prób włamania. Jeśli inwestor wybierze odpowiednie materiały i kolorystykę, całość może się prezentować również bardzo estetycznie i dawać wrażenie przestronności.

Ogrodzenie jednak to dopiero początek. Warto zatroszczyć się również o kontrolę dostępu na teren osiedla. W tym celu przy bramie wjazdowej powinien zostać zamontowany szlaban oraz budka strażnicza, w której przez 24 godziny na dobę przebywać będzie pracownik ochrony fizycznej. To on będzie odpowiedzialny za weryfikację osób wchodzących na teren obiektu, a także obserwację obrazu z kamer, jaki dostarczy monitoring budynków.

Monitoring budynków i ich otoczenia

Obecność pracownika ochrony zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Jednak to nie koniec zabezpieczania obiektu. Przydatny okazuje się również monitoring budynków – zwłaszcza, gdy zamontowane zostaną nowoczesne kamery, które rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości. Liczy się również miejsce usytuowania kamer – tak, aby na terenie obiektu nie znajdowały się punkty, których obiektyw nie obejmuje. O wyeliminowanie takich „czarnych plam” zatroszczą się specjaliści montujący kamery.

Istotne jest, aby monitoring objął wejścia do klatek schodowych oraz garaży, a także parking zewnętrzny.

System kontroli dostępu

Aby zminimalizować ryzyko dostępu osób trzecich, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom wyższy komfort, zarządcy osiedli mieszkaniowych chętnie inwestują również w systemy kontroli dostępu. Zamki na kod lub kartę są montowane przede wszystkim przy wejściu na klatkę schodową, do wind oraz przy wejściach na parkingi podziemne. W wersji zaawansowanej mogą one zastąpić również tradycyjne zamki w drzwiach. Istotne jest to, że dobry system kontroli dostępu rejestruje wszystkie wejścia i wyjścia, a w razie problematycznej sytuacji daje szansę na odtworzenie takiego rejestru.

Jak widać, możliwości, gdy chodzi o systemy zabezpieczeń dla osiedli mieszkaniowych są bardzo szerokie. Pojawia się jednak pytanie, czy obecność wszystkich wymienionych rozwiązań nie będzie zbyt przytłaczająca dla mieszkańców. Na początku z pewnością trzeba się do nich przyzwyczaić. Z czasem jednak stają się dla lokatorów niewidoczne, a poziom bezpieczeństwa pozostaje tak samo wysoki. Można więc spać spokojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here