Ekologiczne podejście do życia staje się powoli naszą codziennością. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasze decyzje zakupowe i żywieniowe wpływają na otaczające nas środowisko, dlatego krok po kroku zmieniamy dotychczasowe nawyki. A już nawet pojedyncze działania mogą przynosić pozytywne rezultaty.
Jeszcze kilka lat temu ekologia była dla nas wielką niewiadomą, nie wiedzieliśmy, co i jak robić, aby dbać o planetę i o nas samych. Teraz zmieniło się zarówno nasze podejście, jak i wiedza na ten temat. Właśnie dlatego nawet w czasie prostych codziennych czynności chcemy postępować jeszcze bardziej w duchu eko.
3 proste kroki do bycia eko
Dla wielu osób ekologia może wydawać się skomplikowana, czasochłonna i niewarta uwagi. Ale to zupełnie błędne myślenie, które należy jak najszybciej zmienić. Już niewielkie działania mogą mieć duże znaczenie. Oto 3 wskazówki, które możemy wdrożyć do codziennego życia i które w dodatku nie wymagają żadnego przygotowania.
- Planowanie zakupów i świadome wybieranie żywności – w ten sposób możemy lepiej oszacować ilość potrzebnych nam produktów, które wykorzystamy do zrobienia posiłków na najbliższe dni, a jednocześnie zminimalizujemy ryzyko marnowania jedzenia.
- Przetwarzanie żywności – to najlepsza metoda na przedłużanie jej świeżości i przydatności do spożycia. Wiele produktów możemy mrozić tuż po zakupie, inne natomiast świetnie sprawdzą się w domowych przetworach. Warto wiedzieć, że do mrożenia nadają się też samodzielnie ugotowane dania, np. zupa, gulasz lub leczo, które przyrządzimy ze świeżych warzyw i owoców.
- Wielorazowe torby i opakowania – pamiętajmy, żeby na zakupy zabrać ze sobą opakowania wielokrotnego użytku, w tym materiałowe torby, woreczki, słoiki lub pojemniki na produkty kupowane na wagę, dzięki czemu po powrocie do domu nie będziemy musieli wyrzucić kolejnej pokaźnej ilości plastiku.
Więcej pomocnych informacji, w tym wirtualną listę zakupów, dedykowaną aplikację zakupową oraz bieżącą ofertę znajdziesz też na stronie kaufland.pl.
Dbaj o dietę
Kolejnym ważnym elementem, który wpisuje się w ekologiczne podejście jest zbilansowana dieta. To, co i jak jemy ma ogromne znaczenie nie tylko dla nas samych – naszego zdrowia i samopoczucia, ale też i dla środowiska. Świadome zakupy i maksymalne wykorzystanie żywności sprawiają, że na naszych stołach goszczą smaczne, pełnowartościowe potrawy, które dostarczają nam cennych składników odżywczych. Dzięki temu też znacznie mniej jedzenia trafia na śmietnik. Dodatkowo, wybierając produkty lokalne i sezonowe wspieramy polskie przedsiębiorstwa i małe rodzinne firmy.
Aby jeszcze lepiej gospodarować naszymi zapasami, możemy zacząć tworzyć listy posiłków na dany dzień – wtedy nie będziemy już tracić czasu na zastanawianie się, co dziś zaserwować naszym domownikom na śniadanie, obiad, kolację czy szybką przekąskę.
Ekologia to nie tylko chwilowy trend i moda, która niedługo odejdzie w zapomnienie. To coraz bardziej popularne działania, które skłaniają nas do świadomego wykorzystywania wszystkich zasobów i podejmowania racjonalnych wyborów. Już choćby drobne zmiany związane ze sposobem odżywiania czy codziennymi obowiązkami, takimi jak zakupy lub przygotowywanie posiłków mają ogromne znaczenie i przybliżają nas do zdrowego życia w duchu eko.